instagram

İnstagram’a Yeni Gelen Müzik Özelliği Nasıl Kullanılır?

 

Getirdiği birçok yenilikle kullanıcılara daha güzel bir sunum yapan İnstagram bu sefer de müzik özelliğiyle tartışıldı. Çıkardığı birçok yenilik ile diğer platformlara rakip olmaya çalışan İnstagram’ın, bu özelliği hangi platforma rakip olmak için yaptığı bilinmez. Bu yüzden bir rakiplik için değil daha iyi bir İnstagram için çıkarmış olabilir. Bu yazıda bu müzik özelliğinden bahsedeceğiz.

Müzik Özelliği İnstagram’da Her Yerde Kullanılabilir Mi?

Müzik özelliği İnstagram uygulamasının sadece hikâyeler bölümünde bulunur. Yani bir gönderi veya reels videosunda bu özelliği kullanamazsınız.

Müzik Özelliği Hikâyeye Eklenir?

-İlk olarak İnstagram uygulamanızın en son güncellemeyle en son sürümde olmasını kontrol edin. Eğer uygulamanız güncel değilse yeni gelen özellikler size gelemez.

-Uygulamanın güncel olduğundan emin olduktan sonra uygulamaya giriş yapın. Ardından ekranı soldan sağa doğru kaydırarak hikâyeler bölümüne gelin.

-Bu bölümde isterseniz yen bir fotoğraf veya video çekin ya da galeriden bir fotoğraf veya video yükleyin. Hikâyenizdeki ekranı çekip veya yükledikten sonra düzenleme ekranına geleceksiniz.

-Burada sağ üstte en sağdan üçüncü sırada olan işarete tıklamalısınız. Daha sonra karşınıza bir sürü şey gelecektir. Bunlardan en üst sırada bulunanlardan müzik seçeneğine tıklayın.

-Tıkladıktan sonra bir müzik eklemeniz için karşınıza farklı bir ekran gelecektir. Buradan aşağıya doğru inerek veya yukarıdaki arama bölümünden arayarak istediğiniz müziği bulun. Eğer istediğiniz müziği bulamıyorsanız o müzik İnstagram’da kullanılmamaktadır.

-Müziği bulduktan sonra üzerine tıklayın. Çıkan yerde tekrardan ayarlama yapmanız gerekecek. Buradan yazıların fontunu, rengini; şarkının görünümünü değiştirebilirsiniz. İstediğiniz şekilde ayarlamalarınızı yaptıktan sonra aşağıdaki bölümden şarkının hangi kısmını seçeceğinize karar vermelisiniz.

-Aşağıdan ortadaki butonu kaydırarak şarkının istediğiniz yerine gidebilirsiniz. Daha sonra kaç saniye bu şarkının kalacağını belirlemelisiniz. En fazla 15 saniye belirleyebilirsiniz. En az ise 5 saniyeyi seçebilirsiniz.

-Müziğin tüm düzenlemelerini yaptıktan sonra sağ üstte bulunan bitti tuşuna basmalısınız. Daha sonra yukarıdaki seçeneklerden hikâyenize diğer eklemeleri yapabilirsiniz. Tüm düzenlemeler bittikten sonra sol altta bulunan hikâyen bölümüne tıklayarak hikâyenizde yayınlayabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu