instagram

İnstagram IGTV Nedir? Nasıl Video Yüklenir?

 

Yeni gelen güncellemelerden biriyle TikTok’a rakip olmaya çalışan İnstagram, daha önce gelen bu özelliği ile YouTube’a rakip olmaya çalışıyor. Yakın zamanda gelecek güncellemeler ile de para kazanmaya başlanacağı düşünülüyor. Şu anda kullanıcılara gösterilen bölümün yanı sıra bazı ünlülere bu özelliği test etmeleri için çeşitli ayrıcalıklar tanınmıştır. Böylece iyi ve kötü yanları tespit edilerek düzeltmeler yapılmaktadır.

İnstagram IGTV Nasıl Kullanılır?

Bu özellik instagramda bulunan dakika sınırını kaldırıyor. Normalde instagrama en fazla 1 dakikalık videolar eklenirken bu özellik sayesinde 1 dakikadan fazla videolar eklenebiliyor. IGTV’ye video yüklemek için şu adımları takip etmelisiniz:

-Öncelikle instagram uygulamasını en güncel hale getirmelisiniz. Eğer uygulamayı güncellemezseniz yeni özelliklerden haberiniz olmaz. Olsa bile kullanamazsınız.

-Güncelleme işlemi sonrasında uygulamayı açmalı ve ara yüzü görmelisiniz. Ara yüz geldikten sonra aşağıdaki seçeneklerden en ortada bulunan artı(+) işaretine basın. Daha sonra IGTV’ye yüklemek için 1 dakikadan fazla olan bir videonun üstüne basın.

-Bu videoya basıp ileri dedikten sonra karşınıza 2 seçenek çıkacak. Birisi videonuzun fazla kısmını keserek 1 dakikalık videoya indirecek. Böylece IGTV değil normal bir gönderi olarak paylaşacaksınız. Diğer seçenek ise videonuzun tamamını kullanıp IGTV’ye yüklemenizi sağlayacak. IGTV bulunan seçeneği seçin.

-Çıkan yerde videoda bulunan bir yeri kapak olarak ayarlamalısınız. Eğer videodaki bir yeri kapak olarak ayarlamak istemiyorsanız aşağıda bulunan yerden galeriden başka bir kapak seçebilirsiniz.

-Bunları da düzenledikten sonra ileriye tıklayıp gelen yerde başlık ve açıklamayı yazın. Aşağıda bulunan seçeneklerden de bazı ayarlamaları yapabilirsiniz.

-Daha sonra paylaş seçeneğine tıklayarak videonuzu paylaşabilirsiniz.

IGTV Para Kazandıracak Mı?

IGTV’nin para kazandıracağı birçok kişi tarafından konuşulurken İnstagram da bunun işaretlerini vermiş durumda. Şu anda para kazanma olmasa da ileriki dönemlerde bu olacaktır. Aynı YouTube gibi videoların aralarına reklamlar girerek kullanıcılara para kazandıracak olan İnstagram YouTube platformuna rakip olacak. Bu özellikleri test etmek ve kullanmak için bazı ünlülere onay veren instagram, en iyi IGTV bölümünü yapmak istiyor. En kısa zamanda para kazanma aşaması da işlemlere dahil olacaktır.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu