instagram

İnstagram Bilgilerinin Çalınmaması İçin Ne Yapılabilir?

İnstagram Bilgilerinin Çalınmaması İçin Ne Yapılabilir?

İnstagram Nedir

İnstagram son zamanlarda oldukça popler olan bir paylaşım uygulamasıdır. İnsanlar nerede ne yaptıklarını veya yemeklerini yada gezdikleri yerlerin fotoğraflarını veya videolarını burada tanıdıkları veya istedikleri kişilerle paylaşabilmektedir. Yeni gelen gncellemeler ile beraber canlı yayın ve alışveriş özelliği de vardır. Böyle bir uygulama da insanın istemediği kişiler tarafından bu bilgilere erişilmesi oldukça tehlikeli bir durumdur. İnsanlar böyle bir uygulamada tanıdığını sandığı kişilerle mesajlaşırken aslında hesabı çalınan kişinin hesabındaki dolandırıcılar tarafından dolandırılıp kandırılabilmektedir. Bu gibi durumların önüne geçebilmek için önemler alınması veya bu önlemlerden sonra çalınınca derhal bir polise ve avukata başvurmalıdır. Sosyal mecralarda yapılan yanlış bir yorum veya paylaşım bile insanların suçlu duruma düşmesi için yeterlidir.

İnstagram Bilgilerinin Çalınmaması İçin Ne Yapılabilir?

 

İnstagram bilgilerimizin güvenli bir hale getirebilmemiz için öncelikle şifremizi çok akla gelmeyecek bir şekilde belirlememiz gerekmektedir. En çok koyulan şifreler arasında 1234 veya asd harfleri olmaktadır. Bu gibi şifreleri hesaplarımıza koymamamız ve özellikle karışık harf ve rakamlar içeren şifreler belirlemeli ve ismimiz gibi bilinebilecek kolay erişilebilecek kelimelerden uzak durmalıyız. Bunun yanı sıra artık gelişen teknoloji ile beraber iki faktörü kimlik doğrulamasından da yararlanmak oldukça faydalı olacaktır. İnstagrama girdimiz zaman ayarlar kısmında yer alan güvenlik kısmından buraya ulaşmak mümkündür. Burada telefon numarası veya e posta gibi bilgilerimizi girerek giriş hareketi olduğu zaman kod yollama seçeneği bulunmaktadır. Burada seçtiğimiz güvenlik yöntemi ile birlikte hesabımızı daha güvenli hale getirmemiz mümkün olmaktadır.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması Güvenli Midir?

 

İki faktörlü kimlik doğrulaması instagram güvenliği için oldukça faydalı olmaktadır. Herhangi bir yabancı telefon veya iletişim aracından hesabınıza girmek isteyen kişi sizin telefonunuza veya e postanıza yada diğer iletişim bilgilerinizden birine şifre göndermektedir. B şifre elinizde bulunan bir araca geldiği takdirde karşı tarafın hesabınıza girmesi mümkün değildir. Fakat şifre gelen uygulama veya e posta güvenli değilse hesabınız yine güvende sayılamaz. Güvendiğiniz ve güvenliğinden emin olduğunuz bir yer belirlemeniz oldukça önemlidir. Gelişen teknoloji ile bilgilerin çalınması ve korunması artık oldukça kolay hale gelmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu