instagram

İnstagram Reels Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

İnstagram birçok kişinin sıkça kullandığı bir uygulamadır. Sosyal medya denince ilk olarak akla gelen instagram sürekli olarak güncellemeler getirmektedir. Bu güncellemeler sayesinde rakip olduğu platformları geride bırakmak istemektedir. Bu yazıda instagrama yeni gelen reels özelliğinden bahsedeceğiz.

İnstagram Reels Nedir?

Reels, kullanıcıların 15 saniyelik bir video yapıp paylaştıkları bir bölümdür. Bu bölümde sadece video çekmek yerine videoya efektler uygulayıp müzikler ekleyebiliyorsunuz. Daha önce IGTV bölümüyle YouTube platformuna rakip olmak isteyen İnstagram bu özelliği ile de TikTok platformuna rakip olmak istiyor. Daha doğrusu bu konuda bir açıklamaları olmadı fakat kullanıcılar bunu anlamış durumda. Reels videoları aynı TikTok’a benzeyen bir ara yüz ile kullanılıyor. Bu bölüm de yeni çıktığı için daha fazla gelişmemiş durumda. Şu anda ünlü kişiler tarafından denenerek ve paylaşım yapılarak test edilmektedir. Yani ileriki günlerde İnstagram’a gelen güncellemelerde Reels bölümü çeşitli değişiklikler gösterebilir.

İnstagram Reels Nasıl Kullanılır?

Kullanıcılar bu bölümü nasıl kullanacağını pek bilmiyorlar. İşte reels bölümünün kullanımı bu şekilde:

-Reels bölümüne girmek için instagram uygulamanızın son sürüm olması gerekmektedir. Aksi takdirde instagram’a yeni gelen özellikleri göremezsiniz.

-İnstagram uygulamasına girdikten sonra karşınıza çıkan ara yüzde ekranı sağa doğru kaydırmalısınız. Ardından alışık olduğumuz hikâye bölümü karşınıza gelecektir. Buradan aşağıda bulunan 3 seçenekten reels seçeneğini seçmelisiniz.

-Eğer bu özelliği ilk defa kullanacaksanız karşınıza birkaç yazı çıkacaktır. Bunları okuduktan sonra başla seçeneğine tıklamalısınız.

-Buradan aşağıda bulunan kaydet butonu ile çekmek istediğiniz şeyi çekeceksiniz. Arada durdurup tekrar devam ettirebilirsiniz. Daha sonra bir müzik gibi şeyler eklemek isterseniz de sağda bulunan seçenekleri kullanabilirsiniz.

-Bu seçeneklerden sadece müzik ekleme değil hızlandırma, yavaşlatma yapabilir videonuza geri sayım ekleyebilirsiniz. Geri sayım önemli bir şeydir. Eğer videonuzu tek başınıza çekiyorsanız bu sizin olmazsa olmazınızdır. Çünkü telefonun yanında değil de daha uzakta durup bir video çekecekseniz bu özelliği kullanmalısınız. Eğer bu özelliği kullanmazsanız oraya gittiğiniz ve yürümeniz gözükür. Bu da sizin için kötü olabilir ve zamanınızdan gider.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu