instagram

İnstagram QR Kod Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

İnstagram birçok kişi tarafından gündelik hayatta kullanılan bir uygulamadır. Bu uygulamada birçok özellik bulunmaktadır. Bu özelliklerden biri de QR kod özelliğidir. Bu yazıda İnstagram’da bulunan QR koddan bahsedeceğiz.

QR Kod Ne İşe Yarar?

QR kod özelliği pek çok kişi tarafından kullanılmasa da fazla üşengeç insanların yardımına koşar. Bu özellik sayesinde İnstagram’da hesabı olan bir kişiyi arama bölümünde aratarak değil bu kodu okutarak bulabilirsiniz. Siz de başkalarının sizin hesabınızı bu şekilde bulmasını isterseniz bir QR kod oluşturabilirsiniz.

QR Kod Nasıl Oluşturulur?

-QR kod özelliğinden yararlanmak için öncelikle İnstagram uygulamasının en güncel halde olması gerekir. Aksi takdirde bu özelliği cihazınızda bulamazsınız.

-Uygulamayı en güncel hale getirdikten sonra hangi hesabın QR kodunu oluşturmak istiyorsanız o hesaba giriş yapın. Eğer bir hesabınız yoksa uygulamanın giriş ekranında üye ol kısmına gidin.

-Hesaba giriş yaptıktan sonra sağ altta yer alan hesabınıza tıklayın. Burada gönderileriniz ve takipçileriniz gibi özellikler gözükecektir. Burada sağ üst köşede bulunan yatay üç çizgiye tıklamalısınız. Çıkan yerden baştan üçüncü sırada bulunan QR Kodu seçeneğine tıklamalısınız.

-Burada sizin QR kodunuz oluşturmanız için özellikleri ayarlamanız gerekecektir. İsterseniz sade bir renk isterseniz bir emoji ile QR kodunuzu süsleyebilirsiniz. Veya bunların dışında kendi fotoğrafınızı çekerek QR kodun arkasına koyabilirsiniz.

-Arka planı belirledikten sonra QR kodunuz hazır demektir. Sadece bu kodu paylaşmanız kalacaktır. Paylaşmak için de sağ üst köşede bulunan paylaş simgesine tıklamalısınız. Çıkan yerden istediğiniz şeyi seçerek paylaşabilirsiniz.

-Eğer çıkan uygulamalardan farklı bir yerde paylaşım yapmak istiyorsanız QR kodunuzun bulunduğu yeri ekran görüntüsü olarak alabilirsiniz. Daha sonra istediğiniz yerde paylaşabilirsiniz.

QR Kodu Nasıl Taratılır?

QR kodunu taratmak QR kodunu oluşturmaktan daha basit bir iştir. Bunun için şu adımları uygulamalısınız:
-QR kodunu oluşturmak için yaptığınız gibi aynı yere gelmelisiniz. gaziantep escort Burada QR kodunu oluşturmadan aşağıda bulunan QR kodunu tara seçeneğine tıklamalısınız.

-Eğer QR kodu başka bir telefon veya cihazda ise direk olarak kamera ile okutabilirsiniz. Eğer sizin telefonunuzda ise galeriden yükleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu