Youtube

Youtube Video Uzunluğu Nasıl Olmalı?

Youtube Video Uzunluğu Nasıl Olmalı?

 

Uzun videolar bazen Youtube kullanıcılarına oldukça sıkıcı gelebilmektedir. Youtube’da var olan bazı videolara dikkat edilirse kısa videolar uzun videolardan daha fazla tıklanma rekoru kırabilmekte. Kısa videoların daha çok izlenmesinin nedenlerinden biri sıkıcı olmaması ve özlü bir anlatımdır. Ayrıca insanların dikkatlerinde gün geçtikçe bir azalma da sergilenmekte. Tabi bunların istisnaları da mevcut.

  1. Videonun Konusuna Göre Süre Belirlemek

Bazı konular birkaç cümle ile anlatılırken bazı konuların anlatılma süresi yarım saat gibi uzun bir süreye çıkabilir. Örneğin; Youtube’a ders videoları ekleyecek kişi bu videoya 2 dakika veremez. Bu yüzden; içeriğin anlatılma süresine bağlı olarak video süresi belirlenmelidir.

  1. Kısa ve Öz Olmak

Videolarda kesinlikle çok dolambaçlı cümleler kullanılmamalı. Böyle cümleler, videonun tamamının izlenilmemesine ya da hiç tıklanmamasına sebep olabilir. Bu yüzden içeriğe göre süre belirlendikten sonra, içeriğin kısa ve özlü olma biçimine göre süre azaltılmalı.

  1. Başka Kullanıcıların Video Süresi İle Kendi Video Sürenizi Karşılaştırın.

Bu madde oldukça önemlidir. Örneğin; iki adet elmalı turta videosu var. İkisinin video kapağındaki görüntüler de oldukça estetik. Bu iki videonun arasındaki fark, video süresi olsun. Youtube kullanıcısı zaman kaybetmemek adına kısa videoya yönelecektir. Bu yüzden aynı içerikte konulara sahip farklı kullanıcıların video süresi kontrol edilmelidir. Daha sonra yüklenecek bu konu bu süreden biraz daha kısa tutulmalıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu