Youtube

Youtube Video Başlık Seçimi Nasıl Olmalı?

Youtube Video Başlık Seçimi Nasıl Olmalı?

 

Bir videonun tıklanmasını sağlayan etmenlerden biri de video başlığıdır. Bir nevi estetik görünüm alanına giren video başlığında en önemli olan şey “dikkat çekici” olmasıdır. Bunun dışında video başlığını etkileyici kılacak yollarda bulunmaktadır.

Adım 1: Anahtar Kelimeyi Video Başlığına Eklemek

Anahtar kelimenin video başlığında bulunması, videonun kullanıcılar tarafından bulunmasını kolaylaştırmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey anahtar kelimeyi doğru bir şekilde yazmaktır. Ayrıca anahtar kelimenin video başlığının en başına yazılması da oldukça önemli bir husustur.

Adım 2: Dikkat Çekici Kelimelerin Kullanımı

Özellikle ünlü Youtuberlar’ın kullandığı bir adımdır. Örneğin; video başlığına “Yere düştüm.” ya da “Çöpte bebek buldum.” gibi dikkat çekici şeyler yazmak video başlığının daha çekici durmasına ve böylece videonun tıklanmasını sağlar.

Adım 3: Clickbait’ten Kesinlikle Uzak Durun.

Youtube kullanıcıları arasında “tık tuzağı” olarak bilinen bu yöntemden kesinlikle uzak durulmalıdır. Örneğin; bir video var ve bu video ile video başlığı uyumsuz. Bu yüzden bu videoya tıklayıp başlıktaki yazı ile alakalı bir şey bulamayan kullanıcılar anında videoyu terk ediyor. Böylece Youtube, bu videonun bir kandırmaca ya da yetersiz olduğunu düşünüp videoyu en son sayfalara atıyor. Bu yüzden bu yöntemden kesinlikle uzak durulmalı.

Adım 4: Başlık Analizi Yapımı

İnternette video başlığının özgün ve uygun olduğunu analiz eden pek çok uygulama var. Bu uygulamalar kullanılarak Youtube video başlığı analiz edilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu