Sosyal Medya

Youtuber Olmak İçin Ne Yapmalıyım?

 

Günümüzün gözde mesleklerinden bir tanesi de Youtuberlık. Youtuber olmak bundan 3-4 yıl öncesine kadar bir meslek olmasa da artık insanlar bu işten ciddi anlamda paralar kazanıp evlerini geçindirebilmekteler. Ülkemizden de adını sıkça duyduğumuz Youtuberlar var. Bunların başını Enes Batur, Orkun Işımak, Ruhi Çenet ve Danla Biliç çekiyor. Herkes onlar gibi bir Youtuber olabilir. Ama bunun için bazı şeylere ihtiyaç duyacaksınız. İşte onlardan bazıları:

Zaman Önemli

Youtuber olmak için bu işin ciddi bir zaman ayırmanız gerekiyor. Bir başka deyişle olaya sadece video çekmek olarak yaklaşmamak lazım. Her şey videoyu çekmekle bitmiyor. Çekime başlamadan önce iyi bir senaryo yazmak, neler hakkında konuşacaksanız bununla ilgili bir hazırlık yapmak oldukça önemli. Aynı şekilde çekimler bittikten sonra videonuzu montajlamak ve yayına hazır hale getirmek için ciddi bir çalışma ve zaman gerekmekte. Her gün video çeken Youtuberların bu işlemler için en az 7-8 saat ayırdıklarını unutmamak gerek.

İyi Ekipmanlara Sahip Olmak

İlk başlarda herkes ellerindeki telefonlarla videolar çekip Youtube’a atarken artık günümüzde bunu bir televizyon çekimi edasıyla yapan kişiler var. İyi bir Youtuber olmak için birden fazla kamera kullanmak bir tarafa dursun, kendilerine çekim stüdyosu kurup içerisini dekorlarla döşeyen insanlar bile mevcut. Bu yüzden ekipmanlarınız kaliteli olursa takipçi sayınıza da o kadar çok arttırabilirsiniz.

Videolarda Kullanılacak Dil ve Üslup

Bu durum izleyicinin en çok dikkat ettiği durumlardan bir tanesi. İyi bir Youtuber olmak için çekilen videolarda samimiyet elbette önemli. Ancak bunun bir sınırının da olduğunu unutmamak gerekiyor. Zira laubalilikten hoşlanmayan da pek çok insan mevcut. Videoların ilk birkaç saniyesinde bunu negatif olarak verirseniz izleyici ne anlattığınıza bakmadan videoyu geçecektir. Aynı durum videonun kalitesi ile ilgili olarak da söylenebilir. İlk 10 saniye izleyiciyi bağlamakta son derece önem taşıyor. Videonuz görüntü anlamında gerçekten kaliteliyse insanlar bunun için bile videonuzu izleyebilirler.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu