Sosyal Medya

Sosyal Medyada Video Paylaşmadan Önce Nasıl Düzenlenir?

 

Günümüzde birçok kişi birçok sosyal medya platformunu kullanmaktadır. Tiktok ve diğer bazı platformlarda video paylaşırken öncesinde başka bir düzenleme programı kullanmaya gerek kalmaz. Çünkü içinde barındırdığı özellikler ile kullanıcıya videosunu düzenleme imkânı sunar. Bazı platformlarda ise bu özellikler bulunmaz. Bir videoyu düzenlemek başka uygulamalara gerek duyulabilir.

Bilgisayardan Video Düzenlemek

Eğer gerçekten profesyonel bir iş çıkarmak istiyorsanız bilgisayardan düzenleme yapmak şarttır. Ama bunun yanında biraz da bilgi gereklidir.

Bilgisayarda videoları düzenlerken birçok kişi Adobe Premier Pro uygulamasını kullanır. Bu uygulama gerçekten üst düzey videolar oluşturmanıza katkı sağlar. Ancak bu uygulamayı kullanabilmek için iyi bir bilgisayar ve birazcık bilgiye ihtiyacınız vardır. Bunun yerine başka bir uygulama kullanabilirsiniz.

Bu uygulama Movavi’dir. Adobe Premier Pro uygulamasına göre daha kolay bir yapıdadır ve kullanımı oldukça basittir. Aynı zamanda Türkçe olması sizin için yararlı olacaktır.

Bu iki uygulama da ücretli uygulamalardır. İkisinde de deneme sürümleri vardır fakat kısa süre içinde biterler. Eğer sürekli olarak bu programlarda düzenleme yapmak isterseniz belli zamanlarda belli paralar vermek zorunda kalabilirsiniz.

Telefondan Video Düzenlemek

Telefondan video düzenlemek için birçok uygulama bulunmaktadır. Bazıları hiç beğenilmezken aralarında sürekli kullanılan bazı uygulamalar da bulunmaktadır.

Bunlarda biri InShot uygulamasıdır. Uygulama çok kullanışlı ve basittir. Kısa süre içinde alışabilir ve videolarınızı düzenleyebilirsiniz. Bilgisayarda bulunan birçok aracı bu uygulama bulamayabilirsiniz ama düzenlemeleriniz için gerekli ana malzemeler bulunur.

Bu uygulamanın yanında bir de Kinemaster uygulaması vardır. Bu uygulama telefondaki diğer video düzenleme uygulamalarına benzemez. Daha çok bilgisayarlardaki video düzenleme uygulamalarına benzeyen bir iç yapıdadır. Düzenlemelerde InShot programına göre daha fazla dikkat etmelisiniz. Çünkü ayarlamalar için ellerinizi daha çok kullanacaksınız. Bu uygulama sayesinde diğer video düzenleme uygulamalarında bulamadığınız özellikleri bulabilirsiniz. Örneğin yeşil ekran özelliği birçok telefon uygulamasında bulunmaz. Ama Kinemaster uygulaması sayesinde bunu kullanabilirsiniz.

Bu iki uygulama da ücretli uygulamalardır. Sürekli olarak düzenleme yapmak ve paylaşmak isterseniz uygulamalara para ödemelisiniz. Ayrıca uygulamaların içinde ayrıca bazı özellikleri kullanmak için para vermeniz gerekebilir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu