Sosyal Medya

Sosyal Medya Gençlere Zararlı Olabilir!

 

Sosyal medya günümüzde olumlu katkılarının yanı sıra olumsuzlukları ile ön plana çıkar hale gelmiştir. Sorun ve yaşanan sıkıntılar giderek arttıkça İngiltere’de bu konuda araştırmalar yapılmış ve sosyal medyanın gençlere zararlı olabileceği konusunda sonuç elde edilmiştir. İnstagram ve facebook ikilisiyse bu konuda gençlere en çok zarar veren sitelerdendir. Yapılan araştırmalar sonucunda 10,020 kişilik genç kitlenin siber zorbalıkla karşı karşıya kaldığı tespit edilmiştir. Bu konuda en çok zarara uğrayan yaş ortalamasıysa 12-20 yaş arası gençlerdir.

Sosyal medyanın gençlere zararlı olabileceği konusunda yapılan araştırmalardan elde edilen sonuçlara göre ingstagram büyük bir paya sahipken onu takip eden facebook bu konuda da hiç de masum kalmıyor. Bu sitelerin dışında snapchat platformunda masum olmayan sitelerdendir. Az da olsa YouTube yüzde onluk payla gençlerin zorbalıkla yüzleşmesini neden olabilmektedir. Siber zorbalık konusunda gençlerin uğradığı en öncelikli konu onların dış görünüşleriyle ilgilidir. Bilindiği gibi facebook gibi sitelerde profil sayfasına yüklenen video ya da fotoğraf gibi bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler bireyin sadece arkadaş profilleri tarafından görüntülenebiliyor gibi görünse de bu konuda yüzde yirmi dörtlük bir oranda mağduriyet söz konusu olabilmektedir. Özel fotoğraflar ve videolar bireyin kendi inisiyatifi dışında başka ortamlarda ya da başka bir şekilde paylaşımla ortaya çıkabilmektedir. Yine sahte sebeplere dayanarak kişinin raporlaması yapılabilir.

Sosyal medyanın gençlere zararlı olabileceği konusunda yapılan araştırmalardan bireylerin bu olumsuzluklarla karşılaşmasında etkili olan neden olarak etiketleme ve gizliliğin bozulması tespit edilmiştir. Bizler her ne kadar kendi profilimizde video, fotoğraf genel bilgiler konusunda sadece arkadaş listenizegörme yetkisi verirken arkadaş listemizde bulunan listenin bu konuda sosyal ağa açık olabileceğini maalesef göz ardı ediyoruz. Böylelikle arkadaşlarımızın profilinden girerek bizim bilgilerimize kötü niyetli kişilerin ulaşması hiç de zor değildir. Ayrıca arkadaşlarımızın bizi etiketlenmiş olduğu bir fotoğraf da bilgilerimizin kötü niyetlilerin eline geçmesine neden olabilmektedir. Sosyal medyanın tüm olumsuzluklarının yanı sıra gençler üzerinde sağlık üzerine olumsuz etkisi, sosyal gelişime etkisi de göz ardı edilmemelidir.

 

 

 

Başa dön tuşu