Oyun

Microsoft, Fallout yayıncısını satın aldı

Doom ve Fallout’un video oyunu franchise’larının arkasındaki stüdyonun yeni bir evi var.

Microsoft, Pazartesi günü ZeniMax Media’yı 7.5 milyar dolara satın alacağını duyurdu. Anlaşma, Fallout ve The Elder Scrolls gibi video oyunu özelliklerinde çalışan Maryland merkezli yayıncı Bethesda Softworks’ü içeriyor.

Microsoft CEO’su Satya Nadella yaptığı açıklamada, “Kendini kanıtlamış bir oyun geliştiricisi ve yayıncısı olarak, Bethesda her oyun kategorisinde başarı gördü ve birlikte, dünya çapında üç milyardan fazla oyuncuyu güçlendirme hedefimizi daha da ileriye taşıyacağız” dedi.

Bethesda’nın ana şirketi olan ZeniMax Media, 1999 yılında kuruldu ve şu anda 2.300’den fazla çalışana sahip. Microsoft, şirketin liderlik yapısının değişmeyeceğini söyledi.

ZeniMax Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Robert Altman yaptığı açıklamada, “Bu şirket, çalışanlarımız ve hayranlarımız için heyecan verici” dedi ve “Microsoft ile onlarca yıldır yakın bir ortaklık içindeyiz ve bu anlaşma doğal bir birlikte çalışan o yılların ilerlemesi.” ifadesini kullandı.

Satın alma, Microsoft’a yaklaşan Xbox video oyun konsolu için önemli bir avantaj sağlıyor. Şirket, 22 Eylül Salı günü Xbox Series X ve Series S için ön siparişleri açacak.

Anlaşma, Sony’nin rakibi PlayStation 5 yerine bir Xbox seçme durumunu desteklemek için portföyüne birkaç önemli video oyunu özelliği ekliyor. Bethesda, Doom, Fallout ve The Elder Scrolls ile birlikte Wolfenstein serisini de yayınlıyor.

Araştırma firması DFC Intelligence Pazartesi günü yayınlanan bir notta, anlaşmanın konsol satışları üzerinde “ihmal edilebilir” bir etki yaratacağını, ancak teknoloji devinin sektördeki konumunu sağlamlaştırmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Microsoft, anlaşmanın dahili video oyun stüdyolarını 15’ten 23’e yükselttiğini söyledi. Ayrıca Microsoft, gelecekteki tüm Bethesda oyunlarının piyasaya sürüldükleri gün Xbox Game Pass abonelik hizmetinde görüneceğini söyledi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu