Facebook

Facebook Üzerinde Sahte Hesap Açmak

 

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 700 milyon kişinin ikinci bir Facebook hesabına sahip oldukları geçtiğimiz aylarda yetkililer tarafından açıklandı. İnsanların ikinci bir hesaba sahip olmalarının çok farklı sebepleri var. Bu sebepler arasında en çok görülen ise kişilerin eşlerinin ya da sevgililerinin takibinden sıkılarak sosyal medya üzerinde daha özgür bir şekilde dolaşma isteklerinden kaynaklanıyor.

Facebook üzerinde sahte hesap açmak suç mu? Bu konu insanların kafasını oldukça karıştıran konulardan bir tanesi. Pek çok kişi sahte hesabı kendi kullanması için açtığı ikinci bir hesap olarak nitelendiriyor. Yazının başındaki anlatımda aslında bu durumu anlatıyor. Ancak sahte hesap aslında çok daha farklı. Sahte hesap bir kişinin bir başkasının adını kullanarak açtığı hesap anlamına gelmekte. Var olan bir kişinin adını kullanarak Facebook üzerinde sahte hesap açmak suç teşkil ediyor. Bu hesaplarda genellikle kişinin gerçek Facebook hesabından alınan fotoğraflar ve bilgiler kullanılıyor.

Peki, Facebook üzerinden sahte hesap açmanın amacı ne olabilir? Bu sorunun cevabı çok basit. Facebook üzerinden açılan bir sahte hesapla birlikte hesabın gerçek sahibinin arkadaş listesinde bulunan kişilere sahte hesap üzerinden ekleme talebi yollanıyor. Karşı taraf bu talebi kabul ettikten sonra da mesajlaşma üzerinden çok çeşitli yöntemlerle dolandırıcılık yapılması mümkün. Bunlardan en çok bilineni ise para istemek.

Bu durumun bilincinde olan Facebook sahte hesap açılmaması için herhangi bir önlem almıyor. Yakın zamana kadar herkesin kendisine ait bir telefon numarasıyla Facebook’a kayıt olabileceği güvenlik açısından uygun görülürken Facebook’un kullanıcı verilerini paylaşmasının ortaya çıkmasından sonra bu durumun da güvenli olmadığı anlaşıldı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu