Facebook

Facebook çalışanlarının COVID-19 aşısı yaptırması gerekmeyecek

Facebook, çalışanların ofise dönmeden önce COVID-19 aşısı yaptırmasını istemeyecek.

CEO Mark Zuckerberg Perşembe günü çalışanlara, The Daily Beast ofisini yeniden açmaya başladığında ofise geri dönmek için aşı olmaları gerekmeyeceğini söyledi.

Teknoloji devi, Mayıs ayında ABD’ye, ofislerinin çoğunu en erken 6 Temmuz’a kadar açmayı beklemediğini doğruladı.

Facebook, 50.000’den fazla çalışanı istihdam ediyor ve genel merkezi, şu anki COVID-19 vakalarının ilkbahar ve yaz aylarında yaşanan artışlardan daha yüksek olduğu San Francisco Körfez Bölgesi’ndeki Menlo Park, Kaliforniya’da bulunuyor .

Toplantı sırasında Zuckerberg, bir Facebook sözcüsü, bu noktada çalışanların işe dönmesi için bir aşıya ihtiyaç duymanın gerekli olmadığını düşündüğünü söyledi.

CEO ayrıca aşıya güvendiğini ve aşı almayı dört gözle beklediğini söyledi.

Ofisler yeniden açıldığında, çalışanların tamamen uzaktan çalışan bir işçi olarak kabul edilmek isteyip istemediklerini bildirmeleri beklenir, ancak ikamet ettikleri şehre bağlı olarak ücret kesintisi ile karşı karşıya olabilirler .

Zuckerberg, ilkbaharda şirketin “agresif” bir şekilde uzaktan işe almaya başladığını ve işgücünün % 50’sini uzaktan çalışmaya kaydırmayı beklediğini söyledi.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Mayıs ayında çalışanlarına, şirketin bazı işgücünün seçmeleri halinde süresiz olarak evden çalışmaya devam etmesine izin vereceğini söyledi.

Güçlü sosyal platformlardan sonra Türk yazılımcı sosyal ağ yapımcıları da aynı kararları alması bekleniyor. Bu kararlar geçen Cuma günü İstanbul’da gerçekleşen Teknoloji ve Ben konulu seminerde dile getirilmişti.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu