Facebook

Facebook Marketplace Nedir? Nasıl Kullanılır?

Facebook Marketplace Nedir? Nasıl Kullanılır?

 

Facebook gelen güncellemeler ile kendine kullanıcı çekmeye devam ediyor. Gelen bu marketplace özelliği ile de dikkatleri çekmeyi başarmıştır. Bu yazıda marketplace özelliğinden bahsedeceğiz.

Marketplace Nedir?

Yaklaşık 60 ülkede bulunan marketplace kullanıcıların alım satım işlerini kolaylaştırıyor. Bu özelliği neredeyse bir ayda 700 milyon kişi kullanıyor. Bu özellikte insanlar 9 farklı kategori içinden milyonlarca ilana bakabiliyorlar. Beğendikleri bir şey olduğundan satıcıyla iletişime geçip o ürünü satın alabiliyorlar.

Marketplace’den Nasıl Bir Şey Satın Alınır?

Marketplace bölümünden bir şeyi satın almak istediğinizde o kişiyle mesaj yoluyla konuşmalısınız. Eğer para konusunda ve tamamen anlaşırsanız buluşabilir veya kargo ile satın alabilirsiniz.

Eğer buluşup öyle alacaksanız tenha yerlerde buluşmayı seçmeyin. İnsanların olduğu yerler daha güvenlidir. Hatta bir polis karakolunun önünde alışverişinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Marketplace’de Nasıl İlan Verilir?

Marketplace’de ilan vermek için facebook uygulamanızın en son sürümde olmasına dikkat edin. Eğer uygulamanız son sürümde değilse bu bölüm sizde gözükmeyebilir. Bunun için buna dikkat etmeniz lazımdır.

Daha sonra marketplace bölümüne gelip yeni ilan oluştur seçeneğine tıklamalı ve bilgileri girmelisiniz. Tüm bilgileri detaylıca girdikten sonra ileri tuşlarına basarak ilanınızı yayınlayabilirsiniz.

Ürünü Alırken Veya Satarken Dikkat Edin!

-Bir ürünü alırken veya satarken kesinlikle güvenli bir yerde buluşmalısınız. Karşı taraf bunu reddediyorsa o ürünü almamakta fayda vardır. Çünkü hayatın her yerinde kötü niyetli insanlar karşınıza çıkabilir. Bunun için en güvenli buluşma yerleri insanların ve kameraların olduğu yerlerdir. Eğer olursa polis karakollarında buluşabilirsiniz.

-Ürünü alırken anlatıldığı gibi olup olmadığına dikkat edin. Eğer aynı değilse fiyattan düşmesini isteyin. Buna izin vermezse isterseniz o ürünü almayabilirsini. Ayrıca çalışıp çalışmadığına da dikkat etmelisiniz.

-Bütün bunlara dikkat ettiniz fakat ürünü aldıktan sonra sorun çıktı. Bu durumda bunu satıcıya iletebilirsiniz. İade veya para iadesi isteyebilirsiniz. Eğer beklenmedik bir şeyse ve satıcı bunun güvencesini verdiyse gerekli yerlere şikâyette bulunabilirsiniz. Bu şikâyet sizin için olumlu geçerse ya paranızı alırsınız satıcıya bir şey olmaz ya da satıcı ceza alabilir.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu