Facebook

Facebook Hesabı Nasıl Güvene Alınır?

 

Facebook birçok kişinin sosyal medyada ilk kullandığı platformlardan biridir. Günümüze kadar gelen bu platformda iyiye kullanımlar olduğu kadar kötüye kullanımlar da vardır. Yani bazı kötü niyetli kişiler hesap çalma gibi işler yapabiliyorlar. Bunu engellemenin yolları vardır fakat birçok kişi bunu bilmediği için hesabını kaybedebiliyor. Bu yazıda Facebook hesabınızı nasıl güvene alabileceğinizden bahsedeceğiz.

Bilinmeyen Ve Zor Bir Şifre Oluşturmak

Hesabınızı güvene almak için yapacağınız ilk şey şifreniz olacaktır. Şifrenizi ne kadar değişik ve eşsiz yapmaya çalışırsanız o kadar fazla güvene alırsınız. Şifrenizde şunları uygulayarak bunu başarabilirsiniz:
-Şifrenizde isminizi ve doğum tarihinizi kullanmamalısınız. Ayrıca taraftarı olduğunuz futbol takımının kuruluş tarihi de kullanmamanız gerekenlerin içindedir.
-Şifreniz olabildiğince uzun olsun. Bu uzunluk sizin unutabileceğiniz derecede olabileceği için bir yere not almanız faydalı olacaktır. Kısa şifreler daha kolay bulunabilen şifrelerdendir.

-Şifrenizi sık kullanılan şifrelere bakarak oluşturmalısınız. İnternette birçok yerde sık kullanılan şifreleri bulabilirsiniz. Şifrenizi oluştururken olabildiğince o şifrelerden uzak bir şifre oluşturmaya çalışın.

İki Faktörlü Kimlik Doğrulaması

Birçok uygulama ve platformda kullanılan iki faktörlü doğrulama bölümü Facebook’ta da var. İki faktörlü doğrulama sayesinde sürekli olarak girdiğiniz cihaz haricinde bir cihazda giriş yaparken doğrulama gerekecektir. İki faktörlü doğrulamayı açmak için şu adımları takip edebilirsiniz:
-Facebook.com sitesine gidin ve ayarlar bölümünden iki faktörlü doğrulama seçeneğine tıklayın.

-Buradan kullanmaya başla seçeneğine tıklayın ve gelen ekrandan tekrar başla seçeneğine tıklayın.

-Karşınıza iki adet seçenek gelecektir. Birisi kimlik doğrulama uygulamasını kullanarak güvene alabileceğiniz bir seçenek diğeri ise telefonunuza SMS gelerek güvene alabileceğiniz bir seçenek.

Kimlik Doğrulaması Uygulamasını Seçerseniz

-Bu seçeneği seçtikten sonra telefonunuza bir uygulama indirmeniz gerekecektir. Daha sonra bu uygulamaya bir kod girerek hesabınızı güvene almış olacaksınız.

Kısa Mesaj Seçerseniz

-Bu seçeneği seçtikten sonra telefon numaranızı girmeniz gerekecektir. Telefon numaranızı girdikten sonra devam tuşuna basmalısınız. Sizden Facebook hesabınızın şifresini isteyecektir. Buraya şifrenizi girerek devam edin.

-Telefonunuza bir kod gelecektir. Gelen kodu ekrana giriniz. Kodu girdikten sonra birkaç adet uyarı sonucunda iki faktörlü kimlik doğrulamanız açılacaktır.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu