Facebook

Ebeveynler, Facebook Oculus değişikliğine öfkeli

Oculus sanal gerçeklik oyunlarını oynayan çocukların yakında bir Facebook hesabına sahip olmaları gerekecek.

Ebeveynler çocuklarını sosyal medyada istemeseler bile, Oculus oynatıcısını ve oyunlarını satın almak, onları henüz hazır olmadıkları beğeniler için koşuşturma dünyasına götürür.

Geçen yılki Oculus Quest, birimleri stokta tutmakta zorlanan Facebook için sürpriz bir artış oldu. Devam filmi Quest 2, 13 Ekim’de mağazalarda olacak.

2014 yılında Oculus’u 2 milyar dolara satın alan Facebook, diğer oyun sistemlerinin yaptığı gibi kullanıcıların Oculus hesaplarına sahip olmasını zorunlu kılmıştı. Xbox için, Sony ve Play Station, Nintendo oyunlarına benzer bir Microsoft hesabı gerekli.

Luchs, bu şirketlerin “sosyal medya ağları işletmediğini” söylüyor.

Superbetin
Facebook, değişikliğin Ekim ayında yürürlüğe girdiğini ancak insanların 1 Ocak 2023’e kadar Oculus hesaplarını kullanmaya devam edebileceğini söylüyor.

Facebook, “İnsanlara Facebook hesaplarını ve şifrelerini kullanarak Oculus’ta oturum açmaları için tek bir yol sunmak, sanal gerçeklikte arkadaşları bulmayı, bağlantı kurmayı ve onlarla oynamayı kolaylaştıracak” diyor.

Çocuklar ve genç yetişkinler, Oculus oyunlarının hedef kitlesi. Facebook’un kuralları, bir hesaba hak kazanmak için minimum 13 yaşını koymakta.

Facebook, web sitesinde değişiklikler hakkında uzun bir SSS yayınladı ve burada genç oyuncular bir Facebook hesabıyla oturum açtığında, sosyal ağın davranışlarını izlemeye başlayabileceğini kabul etti.

Facebook, “Bu bilgiler ayrıca size reklamlar dahil kişiselleştirilmiş içeriği göstermek için de kullanılıyor” diyor.

 

Seattle merkezli bir ürün tasarımcısı olan Dara Pressley, çocuğunuza oyunu oynaması için bir hesap vermenizin “çocuğunuzun Facebook veya Instagram kullanması gerektiği” anlamına gelmediğini belirtti.

Ebeveynler için hayır demenin ötesinde bir seçenek: kendi adlarıyla çocuklarıyla paylaştıkları yeni bir hesap.

Facebook SSS sayfasında “Örneğin: Facebook’ta Bekir, VR’de Bekirx olabilirsiniz” diyor.

Facebook’un SSS bölümünde yapmadığı şey, ebeveynlerin çocuklarının gerekli Facebook hesabıyla sosyal medyada olması konusundaki endişelerini gidermekti.

Facebook’un konu ile ilgili detaylı açıklama yapması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu