Oyun

Amazon, video oyun projelerinden biri olan Crucible’ı durdurdu

Amazon, video oyun projelerinden biri olan ‘Crucible’ı durdurdu

Amazon, altı yıllık geliştirme sürecinin ardından iddialı üçüncü şahıs nişancı oyunu “Crucible” ı durdurdu.

Amazon, altı yıldır geliştirmekte olduğu yüksek bütçeli bir video oyunu olan Crucible’ın fişini kısa süre önce çekti ve üçüncü şahıs nişancı için “sağlıklı, sürdürülebilir bir gelecek” görmediğini belirtti.

Amazon Game Studios, başlangıçta Mayıs ayında Crucible’ı piyasaya sürdü. Ancak olumsuz eleştiriler aldıktan sonra Haziran ayında kapalı beta sürümüne geri çekti.

Pek çok eleştirmen, Crucible’ın Fortnite, Overwatch ve League of Legends gibi popüler çok oyunculu oyunların unsurlarını ödünç aldığını iddia etti. Yaptığı değişiklikleri de çekici yeni bir deneyim haline getiremedi.

Amazon Game Studios, 2016’da üç yüksek bütçeli oyunun geliştirildiğini duyurdu.

Breakaway, Crucible ve New World

Amazon, 2018’de takım tabanlı dövüşçü Breakaway’i iptal etti. Bu nedenle Crucible’ın iptali MMORPG New World’ü ayakta kalan son büyük video oyunu olarak bıraktı.

Amazon, Crucible ekibinin bu Ağustos’tan gelecek bahara kadar ertelenen Yeni Dünya’nın geliştirilmesine yardımcı olacağını söylüyor. Tüm bu iptaller ve gecikmeler Amazon’un oyun hırsının başına bela olduğunu mu gösteriyor?

Amazon’un oyun stratejisi

Amazon, Amazon App Store için tablet odaklı oyunlar geliştirmek amacıyla ilk olarak 2012 yılında Amazon Game Studios’u kurdu.

2014 yılında, PC oyunları geliştirmeye başlayacağını duyurdu, ardından Double Helix Games satın alarak ve birkaç tanınmış oyun tasarımcısını işe alarak bölümü genişletti. Aynı yıl en iyi oyun yayın platformu Twitch’i de satın aldı.

Amazon Game Studios, iki yıl sonra TwitchCon’da üç lansman oyununu açıkladı. Ancak Breakaway’in iptalinden sonra bazı büyük çatlaklar ortaya çıktı.

Geçen yıl düzinelerce geliştiriciyi işten çıkardı ve birkaç habersiz oyunu hurdaya çıkardı.

Ayrıca, Yüzüklerin Efendisi’ne dayanan ücretsiz bir MMORPG geliştirmek için Çinli oyun yayıncısı Leyou ile ortaklık kurdu.

En yüksek profilli iki oyunun iptal edilmesinin yanı sıra maliyet düşürücü ortaklıklara doğru bu geçiş, Yeni Dünya’nın kalabalık video oyunu yayıncılığı pazarında bir yer edinmesi için Amazon’un son şansı olabileceğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu