HABER - DUYURU

UETS Nedir?

UETS Nedir?

Kayıtlı elektronik postalara adli ve idari tebligatların gönderilmesi tebligat kanununda yapılan bir değişiklik ile durduruldu. Adalet Bakanlığı’nın yaptığı bir duyuruya göre, resmi tebligatlar için önceden geçerli olan ad.soyad@hs01.kep.tr formatında kullanılan e-posta adresleri kullanılmayacak. Bunun yerine sadece rakamlardan oluşan UETS yani Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi e-posta adresi kullanılacak. Peki UETS nedir ve UETS kullanmak için yapmanız gereken şeyler nelerdir?

UETS Nedir?

UETS bilindiği üzere Ulusal Elektronik Tebligat Sistemi olarak geçmektedir. UETS, PTT tarafından hizmete sunulmaktadır. EUTS adresleri tir ile ayrılan üç bloktan oluşuyor. Her blokta 5 adet rakam yer alıyor. Mesela örnek bir UETS adresi şu şekildedir: 12345-12345-12345.Bu şekilde UETS sayesinde doğa korunmuş olacak. Çünkü UETS ile kağıt kullanımı azalmış olacak ulaşım masrafları düşürülmüş olacak. UETS hizmeti tüm Türkiye vatandaşlarına açık olarak sunulmaktadır. Ayrıca belli bir kotaya kadar da ücretsiz kullanılabiliyor. UETS sistemi sayesinde işlemler daha hızlı gerçekleşecek ve gecikme yaşamadan tarafınıza tebligat çıkarılabilecektir. UETS hizmeti sayesinde artık mail okuyormuş gibi tebligat inceleyebileceksiniz.

UETS, işlemleri hızlandırdığı gibi tebliğ mazbata formalitesini de ortadan kaldırmış oluyor. Önceden bilindiği üzere adli tebligat size ulaştıktan sonra bu tebligatı imzalamanız ve imzaladığınız tebligatı tekrardan tebligatı çıkaran merciye göndermeniz gerekiyordu. Fakat artık UETS hizmeti sayesinde tarafınıza gönderilen tebligatı hiç açmazsanız dahi, 5. günün sonunda tebligat otomatik olarak tebliğ edilmiş oluyor.

Böyle bir durumda ben zaten e-Devlet’e ayda yılda bir giriyorum. Bana gelen tebligatlardan nasıl haberim olacak? diyebilirsiniz. Sizi riske sokmamak açısından UETS sisteminde tarafınıza iletilen tebligatlar için size hem e-posta hem de SMS ile bildirim gelmektedir. Bu sayede tarafınıza gelen tebligatlardan anında haberiniz olacak ve tebligatları anında okuma fırsatını yakalamış olacaksınız.

UETS Başvuru

UETS sistemine başvuru yapmak için basvuru.etebligat.gov.tr adresine e-Devlet şifreniz ile kayıt olabiliyorsunuz. Eğer mobil imza veya e-imza hizmetine sahipseniz aktivasyon işlemini kendiniz yapabiliyorsunuz. Eğer bu hizmetlerden yararlanmıyorsanız en yaın PTT şubesine kimliğiniz ile başvurarak hesabınızı onaylatabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu