HABER - DUYURU

internet İhbar Başvurusu Nedir?

internet İhbar Başvurusu Nedir?

 

İnternet’i her insan farklı amaçlar için kullanıyor. İnternet kimilerine gelir kaynağı olurken, kimileri için de sadece bilgi edinebilecekleri bir platform olarak geçiyor. İnternet günümüzde her an ulaşabileceğimiz ve birçok bilgi edinebileceğimiz bir platformdur. Fakat İnternet’in bu kadar faydalı olmasının yanında tabi ki de zararı yanları olacaktır. Günümüzde İnternet kullanım yaşı 4 yaşına kadar düştü. Hal böyle olunca ebeveynler çocuklarını korumak için oldukça dikkatli davranmaya çalışıyorlar. Çünkü artık günümüzde İnternet üzerinden işlenen suçların ve İnternet ortamında yaygınlaşan zararlı içeriklerin önüne geçmek artık mümkün değil. Çünkü dünyada İnternet’i her insan farklı amaçlar için kullanıyor ve herkesin İnternet’i güzel amaçlar için kullandıklarını söyleyemeyiz.

Bu durumda ise İnternet’te karşınıza çıkan zararlı içerikleri ve karşılaştığınız suçları ihbar ederek, işlenen suçların ve zararlı içeriklerin engellenmesinde büyük rol oynayabilirsiniz. Biz bu yazımızda sizlere İnternet ihbar başvurusu nedir ve ihbar başvurusu nasıl yapılır en detaylı şekilde açıkladık.

İnternet İhbar Başvurusu Nasıl Yapılır?

İhbar Web, BTK tarafından vatandaşların hizmetine açılmış bir platformdur. Bu platform sayesinde İnternet ortamındaki her türlü suça müdahale edebilmeniz için başvuru alanı bulunuyor.

5651 sayılı kanunun 8. maddesinde yer alan çocukların cinsel istismarı, intihara yönlendirme, müstehcenlik, uyuşturucu ya da uyarıcı madde kullanımını kolaylaştırma, kumar oynanması için yer ve imkan sağlama, sağlık için her türlü tehlikeli madde temini, Atatürk aleyhine işlenen suçlar ve fuhuş suçlarından biri gibi birçok benzeri suçları BTK tarafından geliştirilen İhbar Web üzerinden ihbar edebilirsiniz.

Başvuruda bulunmak için,

İhbar etmek istediğiniz içeriği yayınlayan web site adresi,

İhbar edeceğiniz içeriğin detayları,

İçerik ile karşılaştığınız tarih,

ve ihbar edeceğiniz içerikle nerede karşılaştınız başlıklı bölümleri doldurmanız gerekiyor.

Aynı zamanda Ad, Soyad, E-posta ve T.C Kimlik numaranızı da girmeniz gerekiyor. Bu şekilde İnternet ortamında karşınıza çıkan suçları veya zararlı içerikleri ihbar edebilir ve İnternet’i hem çocuklar hem de kendiniz için daha güvenilir bir ortama dönüştürebilirsiniz. Daha detaylı bilgi için İhbar Web İnternet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu