internet

Torrent Nedir? Nasıl Çalışır?

 

Torrent 2006 yılından beri internet dünyasının en önemli dosya paylaşım protokollerinden bir tanesidir. Günümüzde internetten indirilecek herhangi bir oyun ya da yazılım direkt olarak torrent uzantılı dosyalar kullanılarak indirilmekte. Torrent dosyalarını indirebilmek için utorrent gibi basit bir uygulamayı bilgisayarınıza kurmanız gerekiyor.

Torrent tüm dünya tarafından korsan yazılımın en çok paylaşıldığı mecra olarak kabul edilmekte. Bu sebepten dolayı da yasallığı sürekli olarak tartışılmakta. Ancak pek çok kişi torrent paylaşım programlarının asıl amaçlarının korsan yazılım paylaşımı olmadığını savunmakta asıl korsan yazılım paylaşanların korsan yazılım ya da oyun içeren torrent dosyalarını paylaşan siteler olduğunu söylemekteler.

Torrent Dosyaları Nereden İndirilir?

Bu sebepten dolayı korsan torrent dosyası paylaşımı yapan sitelerin pek çoğu ya kapatılmakta ya da ülkemizdeki gibi erişim engelli getirilmekte. Dünyaca ünlü torrent paylaşım sitelerinden olan Piratebay yakın zamanda tüm dünyada yasaklandı. Ancak sitenin klonu o kadar fazla ki bu siteyi yasaklamak pek bir şey ifade etmedi. Bununla birlikte KickAssTorrent ve Demonoid gibi siteler üzerinden halen torrent dosyası indirilmeye devam ediliyor. Korsan şekilde oyunların torrent dosyalarını paylaşan SkidrowGames sitesi hakkında da şu ana kadar başlatılmış bir engelleme çalışması bulunmuyor. Bu sitenin de pek çok klonunu internet üzerinde bulabilmek mümkün.

office 2019 satın al

Başa dön tuşu

şehir içi nakliye fiyatları Adana evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları İzmir evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Bursa evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Eskişehir evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Alanya evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları İzmit evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Ankara evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Konya evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Antalya evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Bodrum evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları