internet

Siber Koruma

Siber Koruma

 

Milyarlarca kişinin internete bağlanması ile internet güvenliği önemli bir sorun olmaya başladı. İnsanlar banka işlemlerini kredi kartı işlemlerini internet üzerinden yapmakta, internet üzerinden alışveriş yapmaktalar. Bu durum samimi olmayan kötü niyetli korsanların büyük bir pazar alanına kavuşmalarına neden oluyor. Gözünü milletin parasına diken Siber korsanlar her geçen gün milyonlarca kişinin bilgisayarına sızarak onların kredi kartı bilgilerini yazışmalarını şifrelerini çalıp kullanıyorlar.

Bilgisayar Korsanları

Bu sorun Bireysel müşterilerin bilgisayarlarını yeterince koruma altına almamaları nedeniyle gerçekleşmektedir. Banka sistemleri tam bir güvenlik içerisinde korunabiliyorken sisteme kendi şifreleri ile bağlanan müşterilerin bilgisayarları yeteri kadar güvende değil işte bu zayıflığı kullanan bilgisayar Korsanları müşterilerin bilgisayarlarına sızmakta ve onların bilgisayarlarından adeta bir tünelden geçermiş gibi banka hesaplarına sızarak büyük vurgunlar yapabilmekte…

 

Siber saldırıların önüne geçmek

Siber saldırıların önüne geçmek için her gün anti virüs programları üretilen virüslere karşı trojan yazılımlarına karşı koruma sağlamak için kendilerini güncelliyorlar.

İsrail’de düzenlenen Cyber Tech konferansında bu konu gündeme getirildi. Siber korsanların saldırıları sadece bilgisayar ve bankalara değil, son model ciplerin arabaların yazılımlarına sızarak onların direksiyon-fren kontrollerini de ele almayı başarıyorlar. Cheeroke Jeep üreten firmanın araçları geçen yıl hacklendi ve araçların hakimiyeti korsanların eline geçti. İstedikleri zaman direksiyonun kontrolünü ele alan bu saldırganlar büyük maddi ve manevi kayıplara trafik kazalarına neden olabiliyorlar. Bu saldırıyı gören Jeep ve Tesla firmaları da bu konuda önlem almak için kolları sıvadılar.

5 yıl sonra internete bağlı olan araba sayısının 200 milyona ulaşacağını düşündüğümüzde siber güvenliğin sağlanmasının önemini kavrayabiliriz.

Dojo Labs Güvenlik Önlemleri

Dojo Labs firması bu konuda güvenlik yazılımlarını üretmeyi başardı. Aracın hakimiyetini ele alan bir korsanı anında fark eden sistemle, sürücü uyarılacak ve manuel moda geçmesi sağlanacak. Böylece siber saldırı engellenmiş olacak. Aslında saldırganların sisteme sızmalarının önlenmesi gerekiyor. Saldırganın sisteme girdiğini haber veren yazılımlar yeterli değil.

Siber saldırılar global olarak bir yılda 600 milyon dolar açığa –zarara neden oluyor. Siber saldırılarla mücadele etmek işte bu açıdan da önem arz ediyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu