Yazılım

Silinen Dosyaları Geri Getirme Nasıl Yapılır?

 

Silinen dosyaları tekrardan geri getirme işlemleri dijitalleşen dünya üzerinde en büyük sorunlar arasında yer alıyor. Neredeyse sahip olduğumuz tüm verilerimiz dijital şekilde bilgisayarlar üzerinde ya da taşınabilir disklerimizde yer alıyor.

Silinmemesi gereken dosyalar neler olabilir? Eğitim kurumları konusunda bitirme projesi ya da tezi olarak yer alabilir. Vefat etmiş olan yakınınızla çekilecek olan son fotoğraflarınız veya belli bir dönemden bu yana biriktirdiğiniz veriler olabilir.

Dosyalar Tamamen Silinmiyor

Sabit şekilde yer alan disklerin çalışma prensipleri sizi dertlerinizden en iyi şekilde kurtarmaktadır. Genel olarak bu veri durumlarını bilgisayarınızdan silememeniz durumunda, hard diskiniz ufak bir işlem uygulanılarak o verileri tekrar yazılabilir duruma getirilmektedir.

Veri kurtarma programları ise, sahip olduğunuz disklerinizin temel emirleri içerisinde oynama yapılarak eski dosyaları geri getirilmektedir. Bazı konularda ise kurtuluş düşük bir ihtimal olsa bile genelde eski veri durumlarınızı tekrar geri getirebilirsiniz.

Piriform Recuva Programını Kullanma

Silinen dosya durumlarını geri getirmek adına takipçilerimiz için Recuva uygulamasını sizlere sunuyoruz. Uygulamaya Google play üzerinden ulaşabilirsiniz. Uygulamanın ücretsiz olarak yer alan sürümünün yetenekleri sınırlı halde bulunuyor. Verileriniz çok önemli olması durumunda, uygulamanın profesyonel sürümünü satın alabilirsiniz. Recuva Sihirbazının daha performanslı çalışması adına aranılacak olan dosyanın içeriğini karşınıza gelecek ekranda işaretlemelisiniz. Sadece silinmiş olan resimleri tararsanız program bu konuda daha başarılı olabilmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu