Yazılım

Snapchat Nedir?

 

Çıktığı andan itibaren oldukça ilgi toplayan uygulamalardan bir tanesi olan Snapchat kısa zaman içinde insanlar tarafından benimsenerek kullanılmaya başlanana bir uygulama. Akıllı telefonlar sayesinde insanlar her anlarını sosyal medya üzerinden paylaşmaya başladılar. İşte Snapchat de bu paylaşıma katkıda bulunan uygulamalardan bir tanesi oldu. Elbette diğer uygulamalardan birkaç farklı tarafı bulunuyordu.

Eylül 2011 tarihinde Evan Spiegel, Bobby Murphy ve Reggie Brown tarafından kurulan Snapchat akıllı telefonlar için geliştirilmiş olan bir uygulama. Kısa zaman içerisinde popüler olan uygulama günümüzde ilk kurulduğunda yakaladığı ivmeden uzak bir görüntü sergiliyor. Bunun en önemli sebebi ise uygulamanın yarattığı fikrin başka sosyal medya platformları tarafından da kopyalanması oldu. Şu anda Instagram ve Facebook da, Snapchat’in bulup kullanıma açtığı fikri kullanmaktalar.

Fotoğraf ve video çekmenize olanak tanıyan Snapchat ile çektiğiniz video ve fotoğrafların üzerlerine istediğiniz mesajları yazı olarak ekledikten sonra paylaşabiliyorsunuz. Snapchat’in kullanıcıları genellikle gençlerden oluşmakta. Snapchat’i diğer uygulamalardan ayıran en büyük özelliği ise paylaşımınızı izleyen kişinin bu paylaşımı sadece 24 saat boyunca izleyebilecek olmasıdır. Bir başka deyişle Snapchat üzerinden yapılan paylaşımlar kalıcı olmuyor ve paylaşıldıktan 24 saat sonra siliniyor. Elbette bu özelliği beğenenler kadar beğenmeyenler de oldu. Çünkü bazı insanlar paylaşımlarının aynı Instagram’da olduğu gibi saklanmasını istiyorlardır. İşte bu durumun farkına varan Instagram, Snapchat’in bu kısa video çekme özelliğini alarak kendi uygulamasına adapte etti ve bu sayede pek çok Snapchat kullanıcısını da kendi tarafına çekmeyi başardı.

Video ve Fotoğraflar Kalıcı Değil

Snapchat üzerinde paylaşılan video ve fotoğraflar en fazla 10 saniye ekranda kalıyorlar. Yani bir başka deyişle çektiğiniz videolar en fazla 10 saniye uzunluğunda olabilir. Tek kare fotoğraf da ekrana geldiğinde 10 saniye boyunca kalıyor. Ancak bazı akıllı kullanıcılar telefonları üzerinden ekran yakalama programlarını kullanarak bu video ve fotoları kaydetmeyi akıl etmişler.

Snapchat’in kendi içerisinde bir sansür mekanizması bulunmuyor. Bu da paylaşımları izlerken karşınıza neler çıkabileceği konusunda temkinli olmanızı gerektiriyor. Özellikle tanımadığınız ancak takip ettiğiniz kişiler zaman zaman bu uygulamayı kötü amaçlara hizmet etmesi için kullanabiliyorlar. Bu yüzden kullanırken dikkatli olunması gerekmekte. Bu insanların usulsüz işler için Snapchat’i seçmelerinin sebebi ise ekledikleri video ve resimlerin bir süre sonra silinecek olması. Bu da arkada herhangi bir kanıtın bırakılmaması anlamına geliyor.

Snapchat’in diğer sosyal medya uygulamalarından farkı yapılan paylaşımın başka sosyal medya mecralarıyla entegre olarak çalışmaması. Yani yaptığınız Snapchat paylaşımını başka mecralarda da anlık olarak paylaşamıyorsunuz. Sadece bilgisayar başındayken Snapchat hesabınıza giriş yapıp eğer paylaşımınız hala silinmemişse tarayıcıdaki linki kopyalayıp diğer sosyal medya mecralarına yapıştırarak paylaşım yapabiliyorsunuz. Bu da çok fazla tercih edilen bir yöntem değil. Bu kadar uğraşıp paylaşacağınız video ve fotoğraflarınız zaten kısa süre sonra silineceği için boşa uğraşmış gibi olacaksınız.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu