Oyun

PlayStation 5 ne zaman çıkacak

PlayStation 5 ne zaman çıkacak

 

Konsol oyunlarının tutkunlarının büyük bir merakla beklediği ve konsol oyun pazarında büyük bir oyuncu kitlesine hitap eden PlayStation 5 için resmi açıklama geldi. Sony tarafından yapılan açıklamada geliştirdikleri yeni oyun konsolunun adının resmen netleştiği açıklandı. Ayrıca PlayStation 5, 2020 yılının son aylarında oyun severlerin karşısına çıkacak. Hal böyle olunca konsol oyuncuları PlayStation 5 ile tanışmak için bir süre daha bekleyecekler. Sonuç olarak PlayStation 5 ne zaman çıkacak gibi soruların da cevabı Sony tarafından net bir şekilde verilmiş oldu.

Çıkış tarihi: 2020’nin sonu

Firma, lansmanında konsol hakkında yeni birkaç özellik hakkında açıklamalarda bulundu. Özellikle konsolun yeni joystick’lerinde birçok yeni özellik bulunuyor. Firmanın yaptığı açıklamada yeni geliştirdikleri joystick’in ‘haptic feedback’ özelliği sayesinde oyunculara daha iyi geri bildirimler sunacağını belirtti. Sony, geçmiş yıllardan bugüne kadar kullanılan sistemlerinde büyük bir değişikliğe gittiğini söylerken, düz titreşim yapısının daha gerçekçi ve daha iyi hale geleceğinin altını çizdi.

Oyun geliştiriciler Joystick’leri özelleştirebilecekler

Ayrıca joystick’lerde R2 ve L2 tuşlarının adaptif olacağını aktardı. Bu sayede yeni çıkacak olan PlayStation 5 oyun konsolunun kullanıcılara joystick anlamında daha verimli bir oyun performansı sunması bekleniyor. Çünkü oyun geliştiricileri bu R2 ve L2 tuşlarının direncini özelleştirebilecekler. Bu da demek oluyor ki oynanan oyunun gerçekliği bir nevi artacak. Sony’in geliştirdiği bu son model joystick ise USB-C ile şarj edilebilecek. Firma tarafından hala PlayStation 5 ile ilgili görsel paylaşılmazken, oyun konsolunun fiyatı konusunda da herhangi bir açıklamada bulunulmadı.

PlayStation 5 gücünü AMD’den alacak

PlayStation 5, performansını, gücünü ve verimliliğini AMD’nin 3. nesil olan Zen mimarisi üzerine kurulacak olan sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında ise Sony yine üstünlüğünü göstererek AMD’nin Radeon Navi’yi kullanacak. Bu sayede Sony oyuncularına en az 4K deneyimini yaşatacak. Bazı oyuncular ise bunun 8K’ya kadar çıkabileceğini söylüyor. Yine ses konusunda ise Sony, AMD’nin ses çipini kullandığını açıkladı. Ayrıca firma, kullanacakları yüksek performanslı SSD diskler sayesinde oyunculara akıcı bir oyun deneyimi yaşatacaklarının da altını çizdi.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu