Oyun

eFootball PES 2021 Geliyor: Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Yeni Özellikleri

eFootball PES 2021 Geliyor: Çıkış Tarihi, Fiyatı ve Yeni Özellikleri

World Soccer: Winner Eleven ismiyle Japonya ve Asya’da, eFootball Pro Evolution Soccer ismiyle Avrupa, Kuzey Amerika ve Endonezya’da her yıl serinin yeni bir oyunuyla piyasaya çıkan, oyunseverlerin aşina olduğu adıyla PES(Pro Evo) Serisi, Konami tarafından yayımlanmış ve ilk yayınını 15 Mart 2001’de yapmış olan futbol oyunları serisidir.  Pro Evolution Soccer Serisi, Aralık 2011’den itibaren 19 dile uyarlanmış ve 62 ülkede erişime açıktır. Dünya çapında 81.650.000 kopya satarak taksim escort 2012 Aralık ayında dünyanın en çok satan video oyunlarından biri olmuştur.

Hemen hemen tüm platformlarda oynayabildiğimiz Pro Evolution Soccer’ın kullanılabildiği/erişilebildiği platformlar şu şekildedir: NGC, MAC OS X, iOS, Android, PlayStation, PS2, PS3, PS4, PSP, Windows, Windows Phone 7, Xbox, Xbox 360, Xbox One, Game Boy Advance, NDS, 3DS, Wii.

PES 2021 Hakkında Konami’den Alınan Haberler

eFootBall PES Serisi’nin yapımcısı Konami, kendisini diğer yıllarda olduğu gibi bu yıl da PES’in yeni oyunlarını geliştirmeye adayacağını açıklamıştır. Yani Konami, bu yıl kendini PES 2022’yi geliştirmeye adayacaktır. eFootBall PES 2021 için Konami, bundan bir önceki oyun PES 2020’nin bir devamı niteliğinde olacağını, yalnızca transfer/forma güncellemeleri yapılacağını oyunseverlere duyurmuştur.

eFootball Pro Evolution Soccer, bilinen adı yani kısaltmasıyla PES serisinin 20. oyununu, Konami 2020 yılında piyasaya sürmeye hazırlandıklarını belirtmiştir. Oyuncuların yeni gelecek oyunla alakalı pek bir heyecanlarının bulunmaması da yeni gelecek PES oyununun eFootBall PES 2021’in devamı niteliğinde olmasına dayanmaktadır.

Yeni gelecek oyunun bir devam niteliğinde olmasına rağmen, yine de Konami tarafından eFootBall PES 2021 adıyla piyasa sürülmesinin sebebi: Her yıl olduğu gibi yine kıran kırana geçecek olan PES-FIFA kapışmalarıdır. Oyunseverleri heyecanlandıracak yeni özelliklerini duyuran FIFA 21’in yanında PES 2021’in devam niteliği taşıması maalesef oyuncularda aynı heyecanı yaratamamıştır.

Kısaca anlatmak gerekirse: Konami’nin yeni çıkacak olan eFootBall Pro Evolution Soccer 2021 oyununun fiyatının 65 TL olması beklenmektedir. Kulüplere özel sürümleri ise 60 TL olacaktır. Kapak yıldızının Lionel Messi olacağı oyun, 15 Eylül 2020’de PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için piyasaya sürülecektir.

eFootBall PES 2021 Çıkış Tarihi Nedir?

eFootBall PES 2021, önceki senelerdeki çıkış tarihlerine oldukça yakın bir tarih olan 15 Eylül 2020 tarihinde Konami tarafından piyasaya çıkarılacaktır. Season Update(Sezon Güncellemesi) isim ekiyle satın alınabilecek ve indirilebilecektir. eFootBall PES 2021, FIFA ile olan kapışmalarının bir neticesi olarak eylül ayında piyasaya çıkarılacaktır.  9 Ekim’de piyasaya çıkarılacak olan FIFA 21 ile olan kapışmada öne geçmek istemesi bunun başlıca sebeplerinden biri olarak görülmektedir.

PES 2021’in hali hazırda oynanabilecek bir demo sürümü bulunmamaktadır, fakat oyunun çıkış tarihi olan 15 Eylül 2020’den bir hafta öncesinde oyunun bir demosunun yayımlanabileceği düşünülmektedir. Fakat PES 2021’in yalnızca bir devam oyunu, sezon güncellemesi olması sebebiyle demo oyun yayımlanma ihtimali biraz bir ihtimaldir. Konami PES 2021 için bir resmi tanıtım fragmanı da yayımlamış bulunmaktadır.

eFootBall PES 2021’in Kapak Yıldızı Kimdir?

Standart sürümün kapak yıldızı geçen yıllarda da olduğu gibi Barcelona Kaptanı Lionel Messi yani Kral olacaktır. Geçtiğimiz yıl çıkan eFootBall PES 2020’nin Legend sürümünde Ronaldinho kapakta boy göstermiştir. Yani oyunun standart kapağının yıldızı Lionel Messi olsa da, oyunun diğer sürümlerinde kapak yıldızı olarak başka futbolcular göze çarpacaktır.

PES’in geçtiğimiz sene Juventus lisansını FIFA’nın elinden alması gündeme bomba gibi düşmüştür. Bu nedenle diğer sürümlerden birinde bir diğer dünya yıldızı olan Cristiano Ronaldo’yu kapak yıldızı olarak görebilmemiz mümkündür. Şu an bu bilgileri net olarak bilemesek de, oyun piyasaya resmi olarak çıktığında öğrenilebilecektir.

eFootBall PES 2021 Hangi Platformlarda Oynanabilecek?

Konami’den alınan resmi bilgiler ışığında oyunun oynanabileceği platformların PlayStation 4, Xbox One ve PC olduğu söylenebilmektedir.  PES 2021’in PlayStation 5 ve Xbox Series X’e çıkıp çıkmayacağı kesin olarak bilinememekte fakat çıkması olasılığının yüksek olduğu düşünülmektedir. Konami’nin PES 2022 için var olan bu düşüncesi nedeniyle bu yıl için kesin olarak söylenememektedir.

eFootBall PES 2021’nin Fiyatı Ne Olacak?

eFootBall PES 2021 şu an için Steam’de ön siparişle satılmaktadır. PES 2021’in farklı farklı sürümleri bulunmaktadır ve Arsenal, Barcelona gibi her sürümün de kendine ait özellikleri bulunmaktadır.

Yeni çıkacak olan PES oyunun standart versiyonu 65 TL, Arsenal versiyonu 75 TL, FC Barcelona versiyonu 75 TL, FC Bayern München versiyonu 75 TL, Juventus versiyonu 75 TL ve Manchester United versiyonu 75 TL olacaktır.

eFootBall Pro Evolution Soccer 2021’in Yeni Özellikleri

Resmi fragmandan yola çıkıldığında görülen kadarıyla yeni gelen özellikler hakkında söylenebilir ki, ikonik futbol oyuncularının efsane anları oynanabilecektir. Örnek vermek gerekirse, Messi’nin Villareal karşısında tek olarak top sürürecek attığı gol gibi birçok efsane an oynanabilir olacaktır.

Bu yeni özellik standart versiyonda kullanılabilir olmayacaktır. Arsenal, Barcelona vb. versiyonlarda kullanılabilir olacağından, onlardan birinin satın alınması gerekmektedir. Söylentiler arasında oyunda VAR(video yardımcı hakem sistemi) bulunacağı da vardır. Konami’nin henüz yeni özellikler hakkında resmi bir açıklaması bulunmadığı için resmi fragman yardımıyla elde edilebilecek bilgiler maalesef bunlarla sınırlıdır.

eFootBall PES 2021’in Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Oyunu oynayabilmek için minimum sistem gereksinimleri aşağıda verilmektedir. İşlemci: Intel Core i5-3470 / AMD FX 8350, RAM: 4 GB, Depolama: 40 GB, İşletim Sistemi: Windows 7 SP1/8.1/10 64 bit, Ekran Kartı: NVIDIA GTX 670 / AMD Radeon HD 7870.

Yeni çıkacak oyun, bir öncekinden farklı olarak yalnızca forma/lig/transfer güncellemeleriyle piyasaya çıkacağı için sistem gereksinimleri PES 2020’nin aynısı olacaktır. Oyunun iyi bir optimizasyonu bulunmaktadır ve çok yüksek gereksinimler istememesi de oyuncu dostu, hoş bir ekstradır.

 

konya medyum

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu