Donanım

Modem Yeniden Başlatma Nasıl Yapılır

 

İnternetimizin ağır olması veya girdiğimiz bir sitenin ağır yüklenmesi, açılmaması gibi sorunlarda ya modemi resetleriz ya da yeniden başlatarak sorunun çözülmesini sağlarız. Modemimizi yenilemek için 2 farklı yönteme başvurabiliriz bunlar modemi arkasından resetlemek ya da arayüzüne giriş yapıp yeniden başlatmak. Her modemin kendi farklı arayüzü vardır. Modemin markasına göre bu arayüzler değişmektedir.

1.Yöntem:

( ZyXEL VMG3312-B10B ) modelli bir modemin arayüzüne girip modemi yeniden başlatma. Modem arayüzüne giriş yaparak modemi yeniden başlatmak için internetimizin IP adresini girerek (192.168.1.1) ve (192.168.2.1) IP adreslerini girerek yapılandırma ara yüzüne giriş yapmış olursunuz. Daha sonra karşınıza çıkan Kullanıcı adı ve Şifre bölümüne modemin kutusunda bulunan kullanım klavuzunda yer alan kullanıcı adını yazın eğer kullanım klavuzunu bulamadıysanız internette modeminizin model ve markasını yazıp kullanıcı adı ve şifreyi bulubilirsiniz. Şifreler genelde standarttır. Giriş yaptıktıntan sonra alt kısımda Bağlantı Durumu, Ağ Ayarı, Güvenlik, Sistem Monitörü ve Bakım seçenekleri çıkmaktadır. Burada yapacağımız işlem Bakım seçeneğine gelip oradaki diğer tercihlerden “yeniden başlat” seçiyoruz modemimiz yeniden başlatırmış oluyor.

2.Yöntem:

Modemi arkasında bulunan ‘Power’ tuşu ile kapatıp bir süre bekledikten sonra yeniden başlatarak modemin yazılımını sıfırlayıp yeni bir yazılım kazanmasını sağlarız ve sorunun çözülmesinde kullanılan bir diğer yöntemdir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu