Donanım

Mouse Seçimi Nasıl Yapılır? 

Günümüzde birçok işi bilgisayar başında halletmekteyiz. Bu nedenle bilgisayarımıza ve ona bağlanan aygıtları da özenli olarak seçmeliyiz. Bu yazımızda bilgisayarın önemli aygıtlarından birisi olan Mouse seçimin nasıl yapılması gerektiğini anlatacağız.

Mouse yani halk tabiriyle fare önemli bir bilgisayar aygıtıdır. Çünkü olmadığında bilgisayardaki işlemlerimizi zar zor yerine getiririz. Mouse kadar seçimi de önemli bir konudur. Çünkü piyasada birden fazla Mouse var ve bunlardan hangisinin iyi hangisinin kötü olduğunu ancak bilgisayarımıza taktıktan sonra anlayabiliriz.

Mouse seçimi yaparken bilgisayarımıza uygun Mouse’yi almak için aldığımız yerden alıp deneyerek yapamayacağımız için bu yazı Mouse seçimi yaparken aklına soru işareti takılanlar için yararlı bilgiler içerecektir. Sizde aşağıda verdiklerimizle Mouse seçimi yapabilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza Uygun Mouse Bulmalısınız

Mouse türü piyasada pek fazla bu nedenle Mouse alırken ihtiyacınıza göre almalısınız. Mesela ofiste ya da ders için bilgisayar almışsanız yani bilgisayar kullanıyorsanız düşük dpi değerine sahip bir Mouse sizin işinizi görecektir. Fakat Autodesk veya Adobe tarzı mimari çizimler, grafik için bir Mouse arıyorsanız alacağınız mouse’nin dpi değeri yüksek olmalıdır.

Eğer ekran çözünürlüğünüz yüksekse alacağınız Mouse nin dpi değeri 2000 ve üstü olmalıdır. Daha yüksek grafikler ve benzeri tarzda bir amaç için Mouse seçmek istiyorsanız 3500-4000 dpi olmalıdır. Eğer grafik ve tasarım için bir Mouse istiyorsanız alacağınız Mouse 5000 dpi değerinde olmalıdır.

Bunun dışında bazı mouseler işi daha da kolaylaştırmaktadır. Yani klavyede mevcut olan fakat tıklanması için vakit kaybettiren tuşları kendinde barındır. Eğer işinizi daha kısa yoldan halletmek isterseniz bu tarz özel tasarım Mouse da kullanabilirsiniz.

Kablolu Mouse mi? Kablosuz Mouse mi?

Kablosuz Mouse size daha iyi görünebilir fakat bilgisayar pil ömrünü azalttığı için kablolu Mouse önerimizdir. Çünkü kablosuz Mouse’nin bozulma derecesi daha fazladır. Bu nedenle eğer görünüş olarak olumsuz bir durum yansıtmıyorsa kablolu Mouse kullanmalısınız. Böylece uzun ömürlü bir Mouse kullanmış olursunuz hem de kullanımı daha kolay olur. Donma ve kasma gibi sorunlar yaşamazsınız.  Bugün piyasada birbirinden güzel kablolu Mouse bulunmaktadır. Sizde bunlardan birini seçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu