Telefon ve Tabletler

Whatsapp Web Nasıl Kullanılır?

 

Bilgisayar başında olan çoğu kişi bir taraftan bilgisayar ile ilgilenirken diğer taraftan telefonuna gelen Whatsapp mesajlarını okurken oldukça zorlanıyorlar. Bir de bu mesajların uzun aralıklarla gelmesi kişi için telefonu ikide bir eline alıp cevap yazıp tekrar yerine koymak anlamında ciddi bir külfetti. Bunu fark eden Whatsapp yönetimi Whatsapp Web adında Whatsapp’ın internet tarayıcısı üzerinden de kullanılabilen bir sürümünü geliştirdi. Bu sayede bilgisayar başındayken sürekli olarak telefonu elinize alıp cevap yazma derdi de son bulmuş oldu.

Whatsapp Web adından da anlaşıldığı üzere tarayıcı üzerinden Whatsapp mesajlaşmasına olanak sağlayan bir özellik. Bu sayede insanlar bilgisayarları üzerinden Whatsapp mesajları gönderip alabiliyorlar. 2015 yılından beri kullanılan bu özellik kullanıcılar için gerçekten önemli bir konuma geldi. Bilgisayar kullanıcıları artık Whatsapp uygulamasını bilgisayar üzerinden kullanma yolunu seçiyorlar. Peki, Whatsapp Web nasıl kullanılır? Whatsapp Web kullanmak kolay mı?

Bilgisayarda Whatsapp Web’i Açmak

Whatsapp web uygulamasını kullanmak için bir iki küçük adım mevcut. Bu adımlar yerine getirildikten sonra herkes bilgisayarları üzerinden Whatsapp Web kullanabilir. İlk yapmanız gereken https://web.whatsapp.com adresine internet tarayıcınız üzerinden ulaşmak. Bu adrese ulaştığınızda karşınıza bir ekran çıkacak. Bu ekranda ilk dikkatinizi çeken bürük bir barkod. İşte bu barkodu cep telefonumuza okutacağız ve bu sayede cep telefonumuzla bilgisayarın eşleşmesini sağlayacağız. Ekrana çıkan barkodu okutmak için cep telefonumuzdan Whatsapp’ı açıyoruz. Whatsapp’ın sağ üst köşesinde bulunan üç noktalı menü ikonuna tıklayarak menünün açılmasını sağlıyoruz. Bu menüde Whatsapp Web seçeneğine tıklıyoruz. İşte karşınıza barkodu okutmak için gerekli olan ekran çıktı. Şimdi telefonumuzun ekranında bulunan kare şeklindeki görüntüye bilgisayarımızın ekranındaki barkodu okutacağız. Barkod okutma işlemi ilk seferde başarılı olmayabilir. Bunun için tekrar yapabiliriz.

Barkod okutma işlemi biter bitmez bilgisayarımızın ekranında Whatsapp açılacak. Burada aynı telefonda gördüğümüz Whatsapp ekranının biraz daha geniş halini göreceğiz. Whatsapp’ta kişilerle nasıl mesajlaşıyorsak buradan da aynı şekilde listemizdeki istediğimiz kişiye tıklayarak onunla mesajlaşabiliriz.

Whatsapp Web’i kullanmak için telefonumuzda bir internet bağlantısı olması gerekiyor. İster kablosuz bir bağlantı olsun ister telefonumuzun içinde bulunan internet paketi olsun ama sonuçta telefonumuzda bir internet bağlantısı olması gerekiyor. Bununla birlikte normal şartlarda tarayıcınız üzerinden Whatsapp Web internet adresine girdiğinizde size tekrar barkod sorulmayacaktır. Ancak farklı bir bilgisayardan Whatsapp Web kullandıktan sonra tekrar kendi bilgisayarınızdan kullanmak isterseniz o zaman barkod okutma işlemini tekrar yapmanız gerekiyor. Bu işlem çok da zor bir işlem olmadığı için aynı zamanda güvenliğiniz açısında da yapmanız gereken bir işlem. Whatsapp Web ayarlarından size gelen mesajlarla ilgili çok çeşitli ayarlar da yapabiliyorsunuz. Örneğin o anda tarayıcınız kapalı olsa dahi size gelen Whatsapp mesajlarını ekranın sağ alt köşesinde size sesli ve görüntülü olarak yansıtılabiliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu