Telefon ve Tabletler

Bir Dakikada İstemediğiniz Kısa Mesajlardan Kurtulun

 

Hemen hemen pek çoğumuzun mesaj kutusu istenmeyen mesajlarla doludur. Öyle ki, bu mesajlar okunmamış olarak dahi bırakılmaktadır. Peki, istenmeyen bu mesajlar nasıl engellenir?

SMS Eski Önemini Yitirdi

Kısa mesaj, bir dönemin popüler seçimi olarak bilinmektedir. Bilindiği üzere akıllı olması ya da işletim sistemi fark etmeksizin tüm marka ve modellere ait mobil cihazların kısa mesaj bölümü yer almaktadır. Ancak bu alanı kullanan kişi sayısı her geçen gün azalmıştır.

Mobil cihazlar yaklaşık olarak 20 yıldır hayatımızda aktif bir şekilde yer almaktadır. Geride kalan 20 yıl içerisinde ise bu alanda oldukça önemli değişimler ve dönüşümler yaşanmıştır. Geçmişte yer almayan uygulama ve özellikler mobil cihazlara eklenirken, cihazlarda var olan bazı özelliklerinse cihazdan kaldırıldığı ya da cihazda kullanılmamaya başlandığı görülmektedir.

Hatırlanacağı üzere geçmişte Whatsapp ve Telegram gibi mobil yazışma uygulamaları yoktu. Ayrıca internet ağı da günümüzdeki kadar gelişmiş değildi. Hal böyle olunca, bireyler birbiri ile mesajlaşabilmek adına telefonda yer alan kısa mesaj bölümünü kullanmaktaydı. SMS olarak da bilinen kısa mesaj, yıllarca bireylerin haberleşmesine olanak sağladı.

SMS ya da kısa mesaj, günümüzde hala mobil cihazlarda yer almaktadır. Ancak bahsi geçen haberleşme uygulamalarının gelişmesi ile birlikte eski önemini yitirmektedir. Fakat günümüzde bireyler tarafından yalnızca nadir durumlarda kullanılan bu alan, hala şirketler ve bankalar gibi çeşitli alanlar için önemlidir. Çünkü bazı işletme ve kurumlar bireylere kısa mesaj göndermeye devam etmektedir.

İşletmelerden gelen kısa mesajlar her ne kadar bireyleri bilgilendirmek için olsa da, gelinen son aşamada can sıkıcı bir hal almaya başlamıştır. Bu nedenle bireyler özellikle bazı kişi ve işletmelerden gelen SMS’leri engellemek istemektedir. Peki, SMS engelleme işlemi nasıl yapılır?

SMS engellemek, sanılanın aksine oldukça basittir. Ortalama bir telefon kullanıcısı, bahsedilecek olan adımları izleyerek kolayca ve yalnızca bir dakika içerisinde almak istemediği kısa mesajlardan kurtulabilir.

SMS Engelleme Adımları

Kısa mesaj engelleme işlemi, Android ve IOS işletim sistemine ait olan cihazlar için ayrı ayrı yapılmaktadır. İlk olarak Android cihazlarda SMS silme yönteminden bahsedecek olursak; bunun için telefonun mesajlaşma bölümüne girilir. Mesajlaşma bölümünün sol üst kısmında ayarlar menüsü yer almaktadır.

Mesajlaşma ayarları içerisinde mesajları engelle sekmesine dokunduğunuzda mesajın gelmesini istemediğiniz numarayı buraya girebileceğiniz gibi aynı zamanda istemediğiniz mesajın kodunu da buraya girerek mesaj engelleme işlemini başarıyla yapabilirsiniz.

IOS cihazlarda mesaj engelleme içinse mesajlaşma alanına girdikten sonra kişi adına ya da telefon numarasına dokunmanız ve hemen ardından bilgi sekmesine tıkladıktan sonra uyarıları gizle yazısına tıklamanız gerekir.

Bu işlemin ardından ayarlar menüsünden mesajla kısmına gelmeli ve buradaki bilinmeyenleri filtrele seçeneğine tıklayabilirsiniz. Bu sayede kısa mesaj engelleme işlemi tamamlanmış olacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu