Donanım

Ucuz Şarj Aletleri ve Tehlikeleri

 

Cep telefonları çağımızın olmazsa olmaz aletleri arasındaki yerini aldı. Artık insanlar hemen hemen her türlü ihtiyaçlarını internet üzerinden görüyorlar. Bunda da cep telefonları önemli bir aracı. Bilgisayar kullanmak için mekân ya da zaman anlamında uygun olamayan kişiler için cep telefonları gerçek birer kurtarıcı. Peki, cep telefonlarını bizim için bu kadar önemliyken biz gereken önemi onlara gösterebiliyor muyuz? Örnek olarak, 5 Bin liraya satılan bir cep telefonu için 15 liralık ucuz şarj aletleri kullanabiliyoruz.

Ucuz şarj aletleri sadece telefona zarar vermekle kalmıyor çoğu kez telefon sahiplerine de zarar verebiliyor. Bu yüzden telefon alırken verdiğiniz paranın bir bölümünü telefonunuzu kullanırken de vermeniz gerekmekte. Özellikle son model telefonların da ikinci el piyasasının olduğu bilinmekte. Bu durum beraberinde telefonların ayrı şarj cihazlarının da ayrı satılmasına sebep oluyor. Çünkü telefonu satan kişi ikisinden de ayrı para kazanma amacında. Hal böyle olunca telefonu alan kişi orijinal şarjına ayrı para vermek yerine halk arasında çakma şarj aleti olarak bilinen yan sanayi şarj aleti almaya yöneliyor.

Ucuz Şarj Aleti ve Orijinal Şarj Aleti Arasındaki Farklar

Elbette aralarında çok büyük fiyat farkları olan bu iki tip şarj aletinin teknolojik olarak da aralarında bazı farklar var. Ucuz şarj aletleri genellikle Çin’de üretilip dünyanın her yerine markasız olarak gönderilmektedir. Dış görünüşleri orijinalleriyle birebir aynıdır. Bir seferde binlerce yan sanayi şarj aleti üretildiği için çoğu zaman bu aletlerin testleri dahi yapılmadan paketlenirler. Bu da yan sanayi olsa bile aldığınız aletin paketinden çıkarıldığında bile çalışmaması demektir. Ucuz şarj aleti ve orijinal şarj aleti karşılaştırıldığında ucuz olanın içinde önlem amaçlı konulan pek çok koruyucu devrenin konulmadığını görebiliriz. Bununla birlikte şarj cihazının içinde kullanılan malzemelerin kalitesi de oldukça düşüktür. Orijinal şarj aletinin içerisindeki parçalar muntazam bir şekilde yerleştirilmiş olmalarına karşın ucuz şarj aletinin içinde her şey karman çormandır. Dış görünüşünden bakılarak hangisinin orijinal hangisinin yan sanayi olduğu anlaşılmayan bu iki şarj cihazının içi açıldığında hangisinin gerçek hangisinin yan sanayi olduğu kolayca anlaşılabilir.

Ucuz şarj aletleri genellikle normal şarj aletlerine göre çok daha fazla ısınırlar. Bu ısınma şarj etme sırasında telefonunda ısınmasına sebep olur. Çünkü telefona gönderilen elektrik ya olması gerekenden az ya da fazladır. Bu durum kullanıma bağlı olarak şarj cihazının patlamasına kadar gidebilir. Aynı zamanda ısınan telefonun bataryasında da zamanla şişme olacaktır. Kullanıcı tarafından bu durum fark edilmezde yine bir süre sonra telefon bataryası patlayabilir. Bu durum dünyanın çeşitli ülkelerinde sık sık rastlanan durumlardan bir tanesidir. Bu bakımdan şarj cihazı kullanımında da en az cep telefonu kullanımı kadar özenli olmakta fayda var.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu