Donanım

Intel İşlemcilerindeki Yedi Yıllık Açığı Kapattı

 

Teknoloji gün geçtikçe hızla büyüyen bir eğri göstermektedir. Bu büyümeyle birlikte hayatımızda da daha çok yer olmaktadır. Özellikle bilişim ve bilişim teknolojileri gelişmeye devam etmekte ve internet kullanımı oldukça fazla kullanılmakta ve adeta hayatımızın birer olmazsa olmazı haline gelmiş bulunmaktadır. İnternet be bilgisayar kullanımının kişilere çok güzel faydaları olası ile birlikte bu teknoloji var olduğu sürece bu teknolojiyi kötü amaçları için kullanan kötü amaçlı insanların olması da kaçınılmaz olmaktadır. Bu yazımızda ise Intel de bulunan ve kötü amaçlı insanların sıklıkla kullandığı bir güvenlik açığından bahsedeceğiz.

Intel’in Güvenlik Açığı Bulunan Programları

Intel ve vPro işlemcilerinde yedi senedir bir güvenlik açığı bulunmakta idi. Bu açık (AMT) Actıve Management Technology, Intel Small Business Technology firmware ve (ISM) Intel Standart Manageability işlemcileri için yapılan yükseltme, geliştirme ve güncellemelerin oluşturduğu bir güvenlik açığı olmakta idi. Bu açık sebebi ile kötü amaçlı kişiler tarafından saldırı altına alınan bilgisayarlar tamamen kontrol altına alına biliyor ve bilgisayarlardaki verilerin korunması mümkün olmuyordu. Bu problem kullanıcıların kişisel verilerinin zevk amacı ile çalınmasından başlayarak iş adamlarının proje ve tasarılarının da çalınması konusunda büyük bir risk oluşturmakta idi. En üzücü olanı ise bu problemin yedi senedir devam etmesi idi.

Intel Güvenlik Açığı Olan Programlardaki Açıkları Kapattı

Intel’in güvenlik açığı olan programları kişisel bilgisayarlarda bulunmamaktadır. Bu sebepten ki şahsi bilgisayarı ile işlem yapan kişilerin korkmalarına ya da çekinmelerine gerek yok. Intel bu güvenlik açıkları vatandaşların kullandığı bilgisayarlarda değil iş adamları ve işletmeler tarafından kullanılan, büyük sunucular gerektiren Pro işlemcilerde bulunduğunu belirtti. Ayrıca Intel manageability firmware 6.x ve 11.6 sürümleri dahil olmak üzere bu arada kalan işlemcilerin etkilendiğini de açıklamıştır. Bu programları kullanan işletme sahiplerinin de işletmelerinin güvenliği açısından bu programları kullanırken Intel’in resmi sitesinde bulunan program yamaları ile açıkların önüne geçebilmektedirler. Yedi sene sonra düzeltilen bu güvenlik açığı yamaların indirilmesi ve bu programların kullanıldığı bilgisayarlara yüklenilmesi gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu