Telefon ve Tabletler

Türkiye’de En Çok Satışı Olan Cep Telefonu Markaları

Türkiye'de En Çok Satışı Olan Cep Telefonu Markaları

Akıllı telefonlar her insanın vazgeçilmez yolculuk arkadaşıdır. Müzik dinler, oyun oynar, kitap okur, sevdiklerimizle konuşur veya mesajlaşırız. Bir gün boyunca kendimizle geçirdiğimiz vakitten çok telefonda vakit free
geçiririz. Teknoloji bu çağın kıymetli altınıdır. Doğru kullanıldığında harikalar yaratmak ve hayatı kolaylaştırmak mümkündür. Artık her işimizi iki dokunuşla telefonlarımızdan halledebiliyorken kim durabilir ki önümüzde?

Başabaş Rekabet

Akıllı telefon denildiğinde akla Samsung ve Apple ikilisi düşüyor. Bu ikili Türkiye’deki akıllı telefon pazarında ilk iki sırayı korumaya yıllardır devam etmektedir. Bir Güney Kore markası olan Samsung telefonları yalnızla 2021 yılının ilk üç ayında bile Amerikan markası olan başarılı Apple’ı geçti. Neredeyse her fırsatta pek çok farklı akıllı telefon çıkaran Samsung’un Türkiye’deki pazar payı yüzde 36.7 olarak kayıtlara geçti. Apple ise arayı çok açmayarak Samsung’u sadık bir arkadaş gibi takip ediyor. Apple marka akıllı telefonların Türkiye’deki pazar payı ise yüzde 32.4 olarak belirlendi.

Listenin Devamı Şaşırtıcı

Samsung ve Apple markaları Türkiye pazarında başı çekerken listenin devamında pazar paylarındaki yüzdelerin ani düşüşü bu iki markanın gerçekten de popüler olduğunu kanıtlar niteliktedir. Çin menşeili olan Oppo markası sıralamada 6.2 pazar payı ile üçüncü sıraya oturuyor. 2020 ve 2021 yıllarında pek çok Oppo marka telefonun piyasaya sürülmesi, telefonların uygun fiyatlı ve kaliteli donanıma sahip oluşu da bu markanın başarısını destekler niteliktedir.

Listenin dördüncüsü yüzde 5 pazar payı ile uzun bir süre sessizliğe bürünen ancak son yıllarda atağa kalkan General Mobile oluyor. Listenin beşincisi Redmi markası olurken, listeye altıncı ve yedinci olarak ise Reeder ve Hiking isimli Türk menşeili telefonlar yüzde 4.1 ve 3.4 pazar payları ile giriyorlar. Poco, yüzde 1.5 pazar payıyla Huawei, yüzde 1.1 pazar payıyla Xiaomi, Casper, yüzde 1 pazar payıyla Vivo, Trident, Oppo’nun alt markası olan Çin menşeili Realme, yine Çin menşeili Dooge ve Qutikel listenin devamında yer alan markalardır. Listede görüldüğü üzere Çin menşeili telefonlar Türkiye pazarında önemli bir yere sahiptir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu