Telefon ve Tabletler

Android Virüsleri Nasıl Bulaşır?

Android Virüsleri Nasıl Bulaşır?

Dünya genelinde en çok kullanılan cihazlardan olan Android virüsleri nasıl bulaşır merak ediyorsanız yazımızı okuyun.

 

Android virüsleri nasıl bulaşır bilmiyorsanız her uygulamayı yüklememeniz gerektiğini bilmelisiniz. Cihazınıza virüs bulaşmasının farkına bile varamayabilirsiniz. Bu durumda çok sık karşınıza çıkacak olan telefon sorunlarının giderilmesi için antivirüs taraması yapabilirsiniz. Antivirüs taramalarının gerçekleşmesini sağlayan birçok uygulamanın kişisel verilerinizi ele geçirmesini sağladığını biliyor musunuz? İşte o masum görünen birçok uygulamanın kötü amaçlı olarak kullanılması cihazlarınıza ciddi zarar vermektedir. Uygulamaların başarıyla gerçekleşmesi için depolama alanlarının da geliştiği görülmektedir.  Kötü amaçlı bir uygulamanın gerçekleşmesini sağlayan işlemlerle cihazınızı güvenli modda çalıştırmak son derece kolay olabilir. Şüpheli ve kötü amaçlı yazılımlar cihazınızın her yerinde olabilir. Android virüslerini kaldırmak istediğinizde kötücül hücreler gibi çoğalan bu virüsleri ortadan kaldırabilirsiniz.

 

Nasıl Çalışırlar?

Son derece zararlı olan Android virüsleri kişisel bilgilerinizin ele geçirilmesine neden olabilir. Genelde virüslü web sayfalarına yönlendiren bağlantılar içeren mesaj ve e-postalar yazılım indirilmesine neden olabilir. Bu durumda kötü amaçlı yazılımları ortaya çıkaran antivirüs çözümleri işinize yarayacaktır. Cihazınıza virüs bulaşıp bulaşmadığını şu bilgilerle anlayabilirsiniz:

  • Veri kullanımının artması
  • Telefon faturanızın yükselmesi
  • Uygulamanın çökmesi
  • Cihazınıza bilmediğiniz uygulamaların yüklenmesi
  • Tarayıcının kapatıldığında açılır pencerelerin artması
  • Şarjın çabuk bitmesi
  • Ekranın donması
  • Telefonun açılıp kapanması
  • Cihazın aşırı ısınması

 

Bu tür belirtileri gösteren cihazlar varsa, mutlaka bir virüsten söz edilmesi mümkün olacaktır. En kısa sürede cihazınızın çözümünü ortaya çıkarabilirsiniz. Kullanıcı odaklı çözümler bulmanız gerektiğinde sık kullandığınız uygulamalara göz gezdirmeniz gerekmektedir. Bu şekilde güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz akıllı telefonların kullanılması söz konusu olacaktır.

Hangi Uygulamalar Kullanılabilir?

 

Telefonlar için antivirüs uygulaması yüklemeniz gerektiğinde kullanıcı yorumlarını (tabi gerçek olanları) incelemeniz son derece önemlidir. İşletim sisteminizi güncel tutarak, antivirüs koruması kullanılması söz konusu olabilir. Mutlaka cihazınızda Security yazılımızın olması gerekmektedir. Kullanıcıların yorumları genelde doğrudur. Bu yüzden güvenilir olanın hangisi olduğunu bulmanız için iyi bir inceleme gerçekleştirmeniz gerekecektir. Profesyonel olarak tercih edeceğiniz kurumsal çözümler için de başarılı uygulamalardan birini kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu