internet

Türkiye’de DNS Servisleri Kullanımı

 

DNS nedir diye bakıldığında 256 karaktere kadar çıkabilen host isimlerini IP’ye çevirmek için kullanılan bir sistem olarak ifade edilir.

Domain Name System kelimelerinin kısaltılmış şekli olarak tanımlanan DNS Türkçe’de alan isimlendirme sistemidir. Hem bilgisayarın bulunduğu internetin hem de bilgisayarın domainini gösterir. Bu sistem ile verilen bir IP adresinin çözülmesi ve makineler arasında host isimleri ile haberleşmek mümkün hale getirilir.

Kullanım amacı olarak bakıldığında DNS adresleri kullanımı makineler arasında çift taraflı dönüşüm sağlar. Günlük yaşamda IP adreslerinin hatırlanması kolay olmadığı için domain isimlendirme sistemine ihtiyaç duyulur. Asıl amacı ağ üzerinden gelen IP ve alan adı ile ilgili sorgulamalara yanıt vermektir. Bunu gerçekleştirebilmek için genellikle yazılım kullanılır.

DNS Servisleri Nasıl Kullanılır?

Bu tarz servislerin ülkemizde kullanımı yasaklanmıştır. Buna karşın DNS kullanımı doğrudan yönlendirme ile yapılmaz. Bunu mümkün hale getirmek adına OpenVPN, Google DNS ve CloudFlare gibi DNS servisleri aracılığıyla bağlantı kurulur.

OpenVPN ile DNS kullanımı öncesinde varsa mevcut VPN bağlantılarına son verilmelidir. Eğer kullanılan bir DNS servisi varsa bu DNS adresleri ön tanımlı ayara geri çevrilmelidir. Kullanım için ilk olarak OpenVPN hesabına giriş yapılır ve sol kısımda configuration sekmesinin altındaki VPN settings bölümünün altına tıklanır. Bu ekranda ise DNS setting kısmından Have clients use specific DNS servers seçeneği aktif hale getirilir. Ardından açılan yeni sekmede Primary DNS Server ve Secondary DNS Server kısımlarına kullanılmak istenen DNS adresleri yazılır. Son kısımda ile ayarları kaydet seçeneğine basılır ve işlem tamamlanmış olur.

DNS Ayalarının Değiştirilmesi Ve Kullanılması

DNS ayarlarının değişimi ve kullanımı sıklıkla yapılan işlemler arasında yer alır. Basit adımlar ile gerçekleşen bu işlemlerin başarıyla sonuçlanabilmesi için adımlar sırasıyla takip edilmeli ve istenilen servis adresinin numarası yazılmalıdır. Ayarlar güvenli bir şekilde değiştirildikten sonra kullanıma hazır olacaktır. Bu kısımda sırasıyla DNS ayarları- Ağ ve Bağdaştırıcı Ayarları- Bağdaştırıcı Seçenekleri- Değiştir- Ağ bulunması- İnternet Protokolü Sürüm 4- Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan sekmeleri takip edilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu