internet

Tarayıcı Eklenti Virüsleri Nasıl Bulaşır?

 

 

Günümüzde tarayıcıların arama motorları yanındaki eklentileriyle tarayıcı eklenti virüsleri ortaya çıkabilir.

 

Tarayıcı eklenti virüsleri bulaşan birçok alanda web sayfalarının zarar görmesi söz konusu olabilir. Sanal alanda çalışan bu eklentilerin güvenlik açıklarıyla sızması söz konusu olmaktadır. Sosyal mühendislik taktikleriyle kötü niyetli kişiler sizi kandırmak için güvenlik açıklarını kullanarak sisteminizi ele geçirmeye çalışmaktadır. Güvenliği ihlal edilen birçok kişinin güvenliğini tehdit eden Oracle Java en tehlikeli virüsler arasındadır. Java eklentilerinin son sürümleri bile birçok güvenlik açığı içermektedir. Sistemi korumak istediğinizde Java uygulamasını kesinlikle kaldırmanız gerekecektir. İstenmeyen reklamlar, pop-uplar ya da kötü amaçlı mesajlar birçok yöntemle güvenle temizlenebilir.

 

Tarayıcı Güvenlik Delikleri

 

Bilgisayarı tehlikeye sokacak olan tarayıcı güvenlik açıkları tarayıcının güncel kalmasıyla mümkün olmaktadır. Eklentilerde otomatik olarak kabul gören bu sistemin güvenlik açıklarından korunmak için olur olmaz ürünleri indirmemeniz gerekecektir. Kötü niyetli kişiler gibi web siteleri de sizi kandırmak için oldukça tehlikeli işaretler verilebilir. Reklamlar en rahatsız edici virüsler arasında yer almaya başlamıştır. Bu yüzden İstenmeyen yazılımların cihazınızdan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. Hangi programın bilgisayarınıza uygun olup olmadığını tespit etmek istediğinizde reklam yazılımları da dahil olmak üzere birçok eklenti kaynaklı virüs vardır. Kesin çözüm bulmak istediğinizde güvenlik önlemlerinizi kalıcı olarak ortadan kaldırmanız gerekmektedir.

 

 

Chrome Tarayıcılar

 

Chrome uygulamaları oldukça fazla tarayıcı virüsü üretmektedir. Birçok eklentinin söz konusu olduğu tarayıcılarda sorun yaşamadan eklenti ve yazılımları kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte sistemde sorun yasamadan bilgisayarınızı önceki bir tarihe geri yükleyebilirsiniz. CTRL+F ile bilgisayarım bölümünden arama yaparak, programları ekleyip kaldırabilirsiniz. Aynı zamanda bilgisayarınızdaki gizli dosyaları da kontrol ederek sistem dosyalarını temizleyebilirsiniz.

 

Genelde Chrome’da bulunan virüslerin ortadan kaldırılması için programların tek tek kaldırılması gerekmektedir. Özellikle tarayıcı virüslerinin ortadan kalkması gerektiğinde tercih edilen reklam virüsleri, dinoraptzor virüsleri, telefona bulaşan virüsler gibi birçok farklı antivirüs türü çeşitli yazılım programlarıyla silinebilir. Ancak bazı antivirüs programları söz konusu olduğunda virüs temizliği için gereken tüm ihtiyaçların fabrika ayarlarına geri yüklenmesiyle kullanılması mümkün olmaktadır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu