Sosyal Medya

Telegram Nedir? Bilgisayardan Nasıl Kullanılır?

 

Telegram WhatsApp uygulamasının yanında en çok tercih edilen diğer mesajlaşma uygulamasıdır. Bu uygulama WhatsApp uygulamasına göre daha detaylı bir uygulamadır. Daha değişik özellikler barındırır. Bu yazıda telegram uygulamasından bahsedeceğiz.

Telegram Nasıl Kullanılır?

-Telegramı telefonunuza indirdikten sonra girişiniz için telefon numarası girmelisiniz. Telefon numaranızı girdikten sonra telefonunuza gelen kodu da girmelisiniz. Bu işlemler sonucunda telegrama giriş yaparsınız. Telefonunuzu veya uygulamayı sıfırlamazsanız bu işlemi sadece bir kere yaparsınız.

-Telegramda kendinize göre yazı boyutlarını ve renklerini ayarlamak için sol üstte bulunan yerden ayarlar yerine giderek bunları ayarlayabilirsiniz. Ayarlar bölümü sadece bu iş için değildir. Örneğin size gelen mesajlardaki fotoğraf ve videoları direk kaydetmek istemiyor olabilirsiniz. Veya mobil veriniz varken bunları indirmek istemiyor olabilirsiniz. Bu ve bunun gibi çeşitli işlemleri yapmak için ayarlar bölümünü kullanabilirsiniz.

Bilgisayardan Telegram Nasıl Kullanılır?

-Bilgisayardan telegramı kullanmak için gerekli bir site vardır. Tarayıcı kısmına Telegram Web yazmanız gereklidir. Daha sonra çıkan sitelerden web.telegram.org sitesine girmelisiniz.

-Bu siteye girdikten sonra çıkan yere telefon numaranızı girmelisiniz. Telefon numaranızı doğru girdikten sonra telefonunuza kod gelmesi için onay vermelisiniz.

-Bu bölümde birçok kişi hataya düşüyor. Kodun telefonlarına normal mesaj yoluyla geleceklerini sanıyorlar. Bu yanlıştır. Kod telegram uygulamanıza geliyor. Bunun için telegram uygulamasına girmelisiniz. Gelen kodu bilgisayarınızdaki siteye girdikten sonra telegrama giriş yapabilirsiniz. Artık telefon yerine bilgisayardan da telegramı kullanabilirsiniz.

 

Telegram Kanalı Ve Grubu Nedir?

-Telegram kanalı sadece yöneticilerin mesaj yollayabildiği bir topluluktur. Daha çok uygulama ve link paylaşımları için kurulan bu kanallar sahiplerine oldukça para kazandırmaktadır. Paylaşılan linklere tıklandığında yönetici para kazanmış olur.

-Telegram kanalı ise yöneticilerin dışında katılımcıların da mesaj yazabildiği bir topluluktur. Daha çok tartışma grupları olarak adlandırılan bu gruplar, kanalların sohbet grupları olarak kullanılabilir.

Daha çok insanlar bir kanal açıp büyütürler. Ardından bu kanalın bir tartışma grubunu açarak daha fazla büyümeye çalışırlar. Böylece hem kanaldaki katılımcılar kaynaşır hem de yöneticiler amaçlarına ulaşmış olurlar. Bunun için ilk olarak kanal açmak daha mantıklıdır.

 

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu