ads

SSD Nedir?

SSD Nedir?

SSD, katı hal sürücüsü olarak bilinen farklı bir teknoloji ile mekanik sabit bir disk gibi çalışan yeni nesil depolama bileşenidir. Mekanik sabit diskten farkı daha hızlı bellek kullanmasıdır, bu da bilgisayarın hızını arttırmaktadır.

Bilgisayar kullanıcıları bununla birlikte verilerini depolamak için sabit disk yerine artık daha az arıza veren SSD bileşenini tercih etmektedir.

SSD Türleri Nelerdir? Ne İşe Yarar ?

Yüksek performansta okuma yazma hızı sunan SSD türleri boyut, hız ve şekillerine göre ayrılmaktadır. Bunlar; 2.5” Sata SSD, Mini Sata SSD (mSATA), M2 Sata SSD (M.2), -PCIe Sata SSD şeklindedir.

SSD, kullanılan bilgisayarın açılış ve kapanış sürelerini düşürmektedir. Bunun yanında hızlı program yükleme ve hızlı dosya kaydetme gibi avantajları vardır. Veriler işlem sistemine (müzik, oyun, resim vs.) diğer sürücü ve disklerden daha hızlı sürede erişen SSD, bilgisayarın hızını arttırmaktadır.

Solid-state drive’ın kısaltması olan SSD, hareketli bir parça değildir, bu yüzden kullanıcıya fazla arıza çıkarmaz. Daha az güç tüketen SSD, sabit diskte oranla daha sessiz çalışmaktadır. Hafif bir bileşendir ve çoğunlukla dizüstü bilgisayarlar için daha uygundur.

Veri kopyalama hızını arttıran katı hal sürücüsü, bilgisayarların harcadığı enerji miktarını düşürür ve bu sayede bilgisayarlar ısınmaz. Güvenli bir veri saklayıcı bileşen olan SSD, özellikle yavaş bilgisayarların hızını arttırmak için tasarruflu bir seçimdir.

 

İlginizi Çekebilir: Oyun İçin RAM Seçimi

Neden SSD Harddisk Kullanılmalıdır ?

Daha az hata oranıyla daha çok veri kaydetmek istiyorsanız SSD harddisk kullanmalısınız. Bilgisayarda yaptığınız işlemden daha verimli sonuçlar almanız için SSD harddisk olmazsa olmaz bir parçadır. İçinde disk barındırmayan bu harddisk, hafif kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bilgisayarın yaşam destek ünitesi olan bu cihazlar, bilgisayar performansını olumlu etkilediği için yüksek tercih edilme oranına sahiptir.

Standart değil farklı tasarımları da bulunan bu aygıtın okuma ve yazma hızı diğer bileşenlere 10 kat daha fazladır. Bu da neden tercih edilmesi gerektiğini açıklamaktadır.

 

SSD Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

SSD seçerken bazı hususlara dikkat edilmelidir. Bunlar;

 

-SSD kapasitesi: Günümüzde bilgisayar içinde kullandığımız programlar, oyunlar ve çeşitli dosyalar oldukça fazla yer kaplamaktadır. Bu da bilgisayarın hızını ve işe yararlılığı olumsuz etkilemektedir. O yüzden SSD kapasitesinin yüksek olması önemlidir.

 

-Okuma ve yazma hızı: Hızlı performans için en önemli etken yüksek okuma ve yazma özelliğinde olmasıdır.

 

-İşletim sistemi: SSD alacak kullanıcı bilgisayarının yeni işletim sisteminde olup olmadığını kontrol etmelidir.

 

-Üretici: SSD birçok teknoloji markası tarafından üretilmektedir. Bu yüzden marka seçiminde oldukça titiz davranmalıdır. Uzun ömürlü bir SSD almak için bu maddeye dikkat edilmelidir.

-SSD Uyumluluğu: Kullandığın bilgisayarın SSD giriş kısmına uyumlu olan sürücü alınmalıdır.

 

-Garanti süresi: Teknolojik cihazlar, bazen beklediğimizden daha kısa ömürlü olabiliyor. Bu yüzden garanti süresine bakmakta fayda var diyebiliriz.

 

Bilgisayarınız için doğru SSD tercihi yapmak için Tebilon’u ziyaret edebilirsiniz. Avantajlı ve taksitli ödeme seçenekleri ile SSD fiyatlarını inceleyebilir, bütçenize uygun en iyi aygıtı bulabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu