Donanım

SSD Bilgisayarı Hızlandırır mı?

SSD Bilgisayarı Hızlandırır mı?

Bilgisayarlarda okuma ve yazma işlemlerini gerçekleştiren diskler bulunmaktadır. Bu diskler SSD ve HDD olarak farklı teknik özellikleri ile birbirinden ayrılmaktadır. HDD diskler ilk çıkan diskler olarak bilinmektedir. HDD diskler hız olarak SSD disklere göre daha yavaş kaldığı bilinmektedir. SSD diskler okuma ve yazma işlemlerini HDD diskler ile kıyaslandığında hız ve performans olarak daha iyidir.

Bilgisayar hızlandırma yöntemleri arasında HDD diskten SSD disk kullanımına geçmek bilgisayar hızında etkili olacaktır. SSD disk kullanımı okuma ve yazma işlemlerini hızla gerçekleştireceği için bilgisayarda hissedilir değişim olacaktır.  Bilgisayarın hızlı açılmasına, programların ve oyunların eskiye nazaran daha hızlı açılmasına olanak sağlayacaktır. Ayrıca SSD kullanımı bilgisayarda gerçekleştirilen diğer işlemlerinde hızına etki edecektir.

SSD ve HDD İkisi Birlikte Kullanılır mı?

HDD diskler geleneksel sabit diskler olarak bilinir. Bu bağlamda verileri dönen diskler üzerinde depolama yapar. SSD diskler çalışma prensibi HDD disklerden farklıdır. Bunun nedeni ise SSD disklerin hareketli parçalara sahip olmamasından kaynaklanır. Farklı prensiplerde çalışan bu diskler genel olarak bakıldığında aynı işlevleri gerçekleştirirler. Bu diskler uygulama, program, dosya gibi verileri depolar. Bunun yanında cihazın sistemini yüklenmesine olanak sağlarlar.

İkisinin birlikte kullanımı ise mümkündür. İkisinin birlikte kullanımında kullanıcılar genellikle işletim sistemini SSD diske kurmaktadır. Diğer program ve oyun gibi verilerini ise HDD diske kurdukları bilinmektedir. Bu tercihlerin yanında bilgisayarın diğer bileşenlerinin özellikleri de önemlidir. Diğer bileşenlerinin özellikleri ele alınarak kullanıma karar vermek önemli bir faktördür.

SSD Oyun Hızını Etkiler mi?

SSD diskler hız ve performans konusunda etkilidir. Bilgisayar kullanımında çeşitli programların daha hızlı açılmasına olanak sağlar. Bunun yanında oyunlara da etkisi söz konusudur. SSD disklerin oyunlar üzerindeki etkisi yükleme hızlarına etki etmesidir.

HDD disklere göre oyunların daha hızlı yüklenmesine olanak sağlar. Bu noktada SSD diskler veri aktarım hızına etki etmiş olur. SSD diskler FPS hızına etkisi ise yok denecek kadar az olduğu bilinmektedir. FPS yerine bekleme ekranı süresine etki etmektedir. Bu bağlamda SSD disk kullanımı oyunların performansı yerine oyunların yüklenme aşamasına katkı sağlamaktadır.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu