Yazılım

İOS Mu Android Mi Daha Avantajlı?

İOS Mu Android Mi Daha Avantajlı?

 

Teknoloji alanında oldukça sert rekabetler yaşanıyor. Bu rekabetler arasında en belirgin olanlardan birisi de İOS ve Android arasında yaşanan rekabettir. İOS, Apple tarafından geliştirilen işletim sistemidir. Android ise Google tarafından geliştirilmiştir. İki işletim sistemi arasında tercih yapmak kullanıcılar için oldukça zordur. Cep telefonu seçiminde bu soruya cevap verebilmek biraz da kişinin ihtiyaçlarına bağlıdır. Çünkü İOS da Android de farklı farklı avantajlara ve dezavantajlara sahiptir.

Güvenlik ve Uygulamanın Kullanılması

Cep telefonlarında pek çok uygulama ve işleyiş ortak nitelikte olsa da alanlar arasında farklılıklar söz konusudur. İOS mu yoksa Android mi tercih edileceğinin kararı bu alanlar incelenerek daha kolay verilebilir. Eğer kişiler için gizlilik ve güvenlik önemliyse o zaman Apple bu konuda daha başarılıdır. Verilerin tutulmasında Apple kapsamlı şifre uygulamalarıyla daha çok çaba sarf eder. Google ise verileri daha çok satın alma yani reklam amaçlı kullanır. Gizlilik ön plandaysa tercih Apple olmalıdır.

Uygulama bakımındansa İOS da Android de farklı avantajlar sunuyor. Android, kullanıcılarına beş ekran sunuyor ve kullanıcılar bu ekranları kendileri şekillendirebiliyor. Yani kişi kendine özel bir erişim durumu oluşturuyor. İOS ise daha sade bir tasarım sunuyor. Aslında basitliği amaçlıyor ve başlık/klasör içerisinde uygulamaları topluyor. Android de ekran şekillendirme mevcutken İOS da arama botunu mevcut bulunuyor ve istenilen uygulamaya bu şekilde ulaşılabiliyor.

Güncelleme ve Hız Alanları

Güncellemeler bakımından her iki işletim sistemi de kullanıcılarına güncellemeleri sunar. Ancak son güncellemelere hâkim bir kullanım gerçekleştirmek isteyenler tercihlerini İOS’dan yana kullanmalıdırlar. Çünkü İOS cihazlarında yüzde doksan en yeni sürümler kullanılabilir. Android ’de bu oran yüzde on civarındadır.

Cep telefonu kullanıcıları için en önemli konulardan birisi de hızdır. Hızlı bir kullanım isteyenler İOS işletim sistemini tercih etmelidirler. İOS bu konuda liderdir ve birden fazla uygulama açık olsa da donma ya da yavaşlama problemleri oluşturmaz.

Depolama ve Diğer Cihazlarla Kullanım

Depolama alanında İOS oldukça başarılıdır. Android de kullanıcılarına depolama alanında oldukça başarılı bir sistem sunar ancak İOS bu alanda öndedir. Bunun yanı sıra cihazlar arası aktarım alanında da İOS işletim sistemi daha avantajlıdır. İOS işletim sisteminde cihazlar arası tüm veriler rahatça aktarılabilir. Tüm bu veri aktarımları internet olmadan da sağlanabilir. Android işletim sistemindeyse bu pek mümkün değildir.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu