Donanım

İntel, 14. Nesil Meteor Lake İşlemcisinin İlk Örneğini Geliştirdiğini Duyurdu

İntel, 14. Nesil Meteor Lake İşlemcisinin İlk Örneğini Geliştirdiğini Duyurdu

İntel, 14. nesil tüketici odaklı ürünlerinin ilk prototipi olan Meteor Lake işlemcisini geliştirdiğini bildirdi. Foveros’ un desteğiyle Meteor Lake’ in çipten çipe etkileşiminin çok daha iyi ve hızlı olması bekleniyor.

Intel CEO’su Pat Gelsinger geçtiğimiz günlerde, Intel 4 düğümünü kullanan ilk tüketici odaklı ürün olan 14. nesil Core serisinin sıfır üyesi olmuş olan Meteor Lake işlemcisinin ilk örneğinin geliştirmekte olduğunu haberdar etti.

Gelsinger yatırımcılara; İntel 7, İntel 4, İntel 3, İntel 20A ve İntel 18A’nın şirketin Temmuz programlarının çok önünde olduğunu duyurmaktan memnuniyet duyuyor.

Gelsinger,  Meteor Lake’ in Son Yılların En İyi Girişimlerinden Birisi Olduğunu Söylüyor

Yeni ürünün son zamanların en önde gelen ürün girişimlerinden biri olduğunu belirten Meteor Lake’ ten Gelsinger, “Sadece 30 dakika içinde, beklediğimiz gibi olağanüstü bir performansla mükemmel bir şekilde geliştirildi ve güçlendirildi” dedi.

Meteor Lake’ in tüketici alanında büyük bir gelişme göstereceği tahmin ediliyor. İntel, Meteor Gölü’nü ilk olarak geçen Temmuz’da duyurdu; Bunun, bilgi işlem, I/O ve GPU bileşenlerinin ayrı yongalara veya kendi deyimiyle “döşemelere” ayrıldığı ilk serisi olduğunu söyledi.

AMD ve İntel, CPU’ larında zaten çip teknolojisini kullandılar ve aynı sayıda çekirdeğe sahip çipsiz tasarımlara kıyasla performansı düşürdüler. Ancak İntel, çipler arası iletişimi geliştirmek için aktif bir aracı kullanan Foveros’ u kullanarak Meteor Lake’ teki bu durumu hafifletmek istiyor.

2023 Senesinde Çıkması Beklenmektedir

Özellikle 5-125 W alanını hedefleyen Meteor Gölü; Hem laptop hem de masaüstü işlemcilerde kullanılabilir. Meteor Lake ayrıca 96 ila 192 EU ile Xe GPU’ larda yerleşiktir ve bu nedenle mevcut orta seviye ve giriş seviyesi ayrık GPU’ larla karşılaştırılabilir.

Ancak Meteor Lake’ ten önce Alder Lake ve Raptor Lake’ in çıkması gerekiyor.  Alder Lake’ in yakında vizyona girmesi beklenirken; Hakkında pek bir şey bilinmeyen Raptor Lake’ in 2022 yılında gerçekleşmesi bekleniyor. Meteor Lake’ in bu ikisinden sonra 2023’te gelmesi planlanıyor.

İntel İşlemci Nedir?

18 Temmuz 1968’de faaliyetlerine başlayan Intel, Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji şirketlerinden biridir. Özellikle mikroişlemci; flash bellek, grafik işlemciler, tümleşik devreler ve gömülü sistemler gibi dijital ortamlarda ihtiyaç duyulan sistemlerin parçalarını üretmektedir.

1990’larda hız kazanan 4.444 bilgisayar büyük bir pazar yarattı. Bu nedenle İntel her zaman rakiplerinden bir adım önde olmak istedi. Microsoft ile yaptığı anlaşmalarla işlemci üretimine hız veren şirket, daha sonra yüzde 90’a yakın bir kullanım elde etti. En büyük rakibi AMD’ yi silip süpüren platform, teknolojinin hızına ayak uydurarak işlemci üretimine ve geliştirmeye hız kesmeye devam etti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu