Donanım

Depolama Alanı Nedir

Depolama Alanı Nedir

 

Günümüz teknolojisi ile günlük hayatımıza bazı kelimeler yer edinmeye başlamıştır. Bu bağlamda teknolojik cihazların özellikleri önemli rol oynar. Teknolojik cihaz alırken ihtiyaç doğrultusunda özelliklerini belirlemek gerekir. Teknolojik cihazlar birbirinden farklı özellikleri ve güçleri barındırmaktadır. Bir bilgisayar için depolama birimi, işlemci, ekran kartı ve ana kartı oldukça önemlidir.

Bu donanımlar belirli bir güce ve hafızaya sahiptir. Bunların içerisinde depolama biriminin boyutunu bilmek için ölçü birimlerini bilmek de gerekir. Ölçü boyutları içerisinde ise TB, GB, MB, KB gibi birimler yer almaktadır.  Bu ölçü birimlerinden TB diğerlerine göre daha büyüktür. 1 TB boyut 1024 GB boyuta denk gelmektedir. Bu ölçü birimlerine hâkim olarak teknolojik cihaz seçimi daha kolay bir hal alabilir.

Hangi Ölçü Birimi Daha Büyük

Teknoloji alanındaki ölçü birimleri hayatımıza etki eden diğer ölçü birimleri kadar önemli bir yere sahip olur. Bilgisayar mantığı ile çalışan teknolojik cihazlar 0 ve 1 sayılarından meydana gelen milyonlar seviyelerinde elektronik hücrelerden meydana gelir. En küçük bellek ölçü birimi olarak ise bit kabul edilmektedir. 8 bit bir araya gelmesi 1 byte oluşur.

Diğer büyük ölçü birimleri ise TB, MB, GB ve KB olarak bilinir. Bunlar büyükten küçüğe sıralanacak olursa en büyük olarak TB, GB, MB ve KB olarak sıralanır. Dolayısıyla TB boyutu GB boyutundan daha büyüktür. Bilgisayar depolama birimlerinde 1 TB boyut 250 GB boyuttan daha büyüktür.

Depolama Alanı Nedir?

Teknolojik alet seçiminde ihtiyaca uygun cihaz seçimi önemlidir. Bu seçimlere etki eden faktörlerden biri de seçilecek cihazın depolama alanıdır. Depolama alanları kullanıcılar için oldukça önemlidir. Depolama alanları cihazların maximum veri depolama kapasitesi olarak bilinir. Kullanılacak cihaza çok fazla video, fotoğraf gibi veriler yüklenecekse büyük hafıza depolama alanları olan cihazlar seçilmelidir. Bunun için 500 GB üstü bir cihaz ya da bundan daha yüksek bir değere sahip 1 TB depolama alanına sahip bir cihaz seçilebilir. Belge dosya gibi verileri saklamak için çok fazla depolama alanı gerekmeyebilir. Depolama alanlarının boyutu ihtiyaç doğrultusunda seçilebilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu