Yazılım

Autorun.inf Virüsleri Nedir

Autorun.inf Virüsleri Nedir ve Nasıl Çalışırlar Nasıl Silinirler?

Pek çok virüs çeşidi bulunmaktadır. virüsler, bilgisayarları tehdit eden, göz ardı edilemeyecek kadar önemli olan programlardır. Autorun da bunlardan bir tanesidir.

Autorun Virüsü Nedir?

Autorun.inf virüsü, adından da anlaşılacağı üzere oto-çalıştır özelliğine sahiptir. Yani, siz herhangi bir işlem yapmasanız bile bu virüs cihazınızca otomatik olarak çalışmaktadır. Autorun virüsü, bilgisaayar virüsleri arasında popüler olan bir virüstür ve özellikle de 2005-2009 yılları arasında XP işletim sistemine sahip olan cihazları etkilemiştir. Ancak hala bu virüs, etkisini göstermeye devam etmektedir.

Bilindiği üzere bilgisayar virüsleri, cihazların doğru bir şekilde çalışmasını engellemektedir. Gelinen şu aşamada binlerce bilgisayar virüsü bulunmaktadır. Özellikle bazı virüsler oldukça güçlüdür ve cihazda çeşitli problemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Autorun virüsü de bunlardan bir tanesidir.

Autorun virüsü, diğer pek çok virüsten farklı olarak bilgisayarınıza bulaştığı anda tüm sistemdeki dosyalara bulaşma başarısı göstermektedir. Ayrıca virüsün yayılma alanı bununla da sınırlı kalmamıştır ve cihaza takılan herhangi bir bellek olması durumunda, virüs takılı cihaza da bulaşmaktadır. Autorun virüsü arşivlere kadar yayılım alanı gösterdiği için, bilgisayara format atsanız bile sisteme tekrar bulaşma ihtimali vardır.

Nasıl Temizlenir?

Autorun virüsünün farklı bir çalışma mantığı bulunmaktadır. Yerel disk içerisinde autorun.inf isminde bir dosya mevcuttur. Disk açıldığı anda otomatik olarak kodlar aktif hale geçer. Dolayısı ile kişinin herhangi bir dosya açmasına gerek kalmamaktadır. Otomatik olarak aktif hale gelme özelliği, buraya giren virüste de bulunmaktadır. virüsü en tehlikeli kılan etmen budur. Autorun virüsü genellikle internetten bir dosya indirmekten ziyade, bilgisayarınıza taktığınız bir flash bellek ya da CD ile geçebilir. Aynı şekilde bilgisayardan CD ve flash belleğe de geçebilmektedir.

Autorun virüsü birden fazla yöntemle temizlenebilmektedir. Bunlardan ilki ve en çok tercih edileni virüs programıdır. Bir diğer yöntem ise komut sistemidir. Bunun için komut sisteminde flash sürücüsünü açmanız gerekmektedir. Ayrıca bu işlemleri gerçekleştirirken cihaza yeniden aynı virüsün dönmemesi adına bilgisayarınıza bağlayacağınız diğer aygıtları da biçimlendirmeniz gerekmektedir. Autorun virüsü, müdahale edilmesi daha büyük sonuçlar doğurabilir.

Başa dön tuşu

şehir içi nakliye fiyatları Adana evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları İzmir evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Bursa evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Eskişehir evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Alanya evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları İzmit evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Ankara evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Konya evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Antalya evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları Bodrum evden uluslararası şehir içi nakliye fiyatları