Otomobil

Yerli Otomobilin Yakıt Harcaması

Yerli Otomobilin Yakıt Harcaması

 

Ülkemizin üretmiş olduğu elektrikli ve % 100 yerli üretim olan aracı fiziksel, teknolojik özellikleri ve yakıt harcaması sayesinde büyük merak uyandırmıştır. Yakıt harcaması çok ekonomiktir. Elektrik ile çalışmaktadır. İki çeşit pil ile hedeflenen menzil 300-500 kilometre aralığı olacaktır. İlk üretilecek araçta yaklaşık 300 kilometre yol hedefi vardır.

Yarım saatten az bir sürede yaklaşık %80 oranında şarj edilebilecek, sıfır emisyonu sayesinde temiz çevre imkânı sunacaktır. Yakıt harcamasının yanında diğer özellikleri, hologram tekniği ile yolun detaylarını sanal bir şekilde aktarma özelliği bulunacak. Şerit takibi, otomatik park özelliği ve diğer sürücüsüz işlemleri yapabileceği hedefleniyor. Otomobilde bulunan tüm teknik özellikler akıllı telefonlarda kullanılan güncelleme teknolojisi ile uzaktan güncellenebilecektir.

Uzaktan Kumanda Özelliği

Otomobilde bulunan yazılım sorunları uzaktan kumanda edilebilecek. Sıraladığımız bu özelliklerin yanında, otonom sürüş imkânı en ileri seviyede tutulacak, araç sürekli olarak internete bağlı kalacak, araç 0,6 saniyede 100 kilometre hıza ulaşacak, güvenli sürüş için maksimum hızı 180 kilometrede sabitlenecek, aracın motor gücü 200 beygir ve 400 beygir şeklinde çeşitlendirilecek. Hız güncellemesi acil durumlarda uzaktan müdahale ile değiştirilebilecektir. Tüm bu hedefler ışığında Bursa’ nın Gemlik ilçesinde fabrikanın çalışmalarına hızla devam ediliyor.

Yerli Otomobil Ne Zaman Satışa Sunulacak

Ülkemizin yerli otomobili beş farklı segmentte üretilecek olan  bir araçtır. Piyasada şimdiden oluşturduğu yankı nedeni ile çalışmalar hızlandırılmıştır. Hedeflenen ilk satış yılı 2022 yılıdır. Bu yılda ilk olarak C segmenti satışa sunulacak. Kalan dört segmentte takip eden zaman içerisinde meraklılar ile buluşturulacak. Aracın sahip olduğu teknolojik özellikler ve yerli bir araç olması nedeni ile ön sipariş oluşturan müşterileri hali hazırda beklemektedir. Motor gücü, elektrik aksamı ve fiziki görünüşü sayesinde çok büyük yankı uyandırmıştır.

Yerli Otomobil Fiyatları

Üretimine 2021 yılında başlanacak olan aracın fiyatı hakkında kesin bir meblağ verilmemiştir. Aracın fiyatında teknolojik özellikler, performansı ve fiziksel özellikleri göz önüne alınacaktır. Elektrikli olacak olan bu aracın piyasada bulunan elektrikli araçlara benzer bir fiyat politikası olacağı söyleniyor. Aracın satış fiyatı uygun olacağı ve satış sonrası yedek parça hizmetlerinin de üst düzeylerde verileceği söyleniyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu