Otomobil

Araba Nasıl Alev Atar

Araba Nasıl Alev Atar

İngilizce de afterfire ya da backfire olarak da bilinen alev atma, arabanın egzozunda meydana gelen bir olaydır. Bu olay genelde modifiye edilerek yüksek güçlere çıkartılmış ya da fabrika çıkışı yüksek güç üreten, performans odaklı arabalarda rastlanılan bir şeydir. Fabrika çıkışı egzozundan alev atan bir araba, bunu kontrollü bir şekilde yapar. Yani anlık olarak pat pat pat değil de daha süreklilik sağlayarak, belli aralıklarla 2-3 saniyelik kesintisiz alev atma olayı olur.

Modifiye Gerekir mi?

Bunun cevabı evet fakat düşük maliyetli bir modifiye ile bu iş başarılabilir. Alev atmak için arabanızın katalitik konvertörünü sökmek ve hava yakıt karışımını biraz zenginleştirmek yeterlidir. Fakat katalitik konvertörü çıkarmak arabanızın egzoz emisyon değerinin artmasına yani havayı kirletecek gazların çevreye daha çok salınmasına sebep olacaktır. Aynı zamanda da motorda verimsizliğe sebep olur.

Alev Atmanın Bilimi

Alev atma, Yanma odasına gönderilen hava-yakıt karışımındaki yakıtın yanmadan egzoz manifoldu ile egzoza gönderilerek, yanmanın egzozda gerçekleşmesidir. Yanma egzozda gerçekleşir çünkü egzoz yakıtın tutuşabileceği kadar sıcaktır ve yanma olayının gerçekleşmesi için gereken oksijen vardır. Peki neden katalitik konvertörün çıkartılması gerekir? Bunu sebebi de egzozda kirli havayı temizleyen ve yanmayı engelleyen bir komponent olmasıdır. Yani yakıt yanmadan egzoza gitse bile katalitik konvertör bu yanma olayını sönümler.

Alev Atması Zararlı mı?

Artık öğrendik ki yanmamış yakıt egzoza gittiği zaman alev alır ve egzozdan alev atar ama normal şartlarda istenilen bir durum değildir. Çünkü egzozda yanan yakıt motora geri basınç oluşturur ve bu da motora iyi gelmez, hatta kısa zamanda motora rektefe atmak yani yenilemek gerekebilir. Bu da oldukça masraflı bir iştir. Yani evet, alev atma araba için zararlıdır.

Yalancı Alev Atma

Yalancı alev atma olayında aslında egzozdan alev atılmaz fakat patlama sesi duyulur. Bu sesi yapmak için vites boştayken gaza basılarak devir yükseltilir ve bir anda kontak kapatılır, yani araba istop edilir ve yeniden kontak çevrilerek araba çalıştırılır. Bu arada birkaç kere patlama sesi duyulur.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu