Otomobil

Tesla zor günlerinde bile Apple’a satılmayacak

Tesla CEO’su Elon Musk yaptığı açıklamada, Apple CEO’su Tim Cook’un, zor durumdayken elektrikli araç şirketini satın alma olasılığı hakkında onunla görüşmeyi reddettiğini söyledi.

Apple’ın tüketiciler için bir otomobil veya otomobil üreticileri için kendi kendini süren araç sistemleri üretimiyle sonuçlanabilecek elektrikli araç teknolojisi geliştirdiği basın raporunun yayınlanmasından sonra geldi .

Bunlardan herhangi biri meyve verirse, Apple doğrudan Tesla ile rekabet edecek.

Musk, Twitter’da “Model 3 programının en karanlık günlerinde Apple’ın Tesla’yı (mevcut değerimizin 1 / 10’u karşılığında) satın alma olasılığını tartışmak için Tim Cook’a ulaştım” dedi . “Toplantıya katılmayı reddetti.”

Apple, Salı günü yorum yapmak isteyen bir talebe hemen yanıt vermedi.

 

Musk, daha önce Tesla’nın Model 3 kompakt otomobili üretmek için uğraşırken parasının bitmesinden haftalar sonra geldiğini söylemişti. Bu, şirketin başarısının kesin olmaktan uzak olduğu 2018 civarında gerçekleşiyordu.

O zamandan bu yana, Tesla üretim operasyonlarını iyileştirdi ve yatırımcılara büyük bir güven verdi. Hisse senedi yükseldi, bu da onu borsada Toyota, General Motors, Volkswagen ve Honda gibi önemli ölçüde daha fazla araç satan otomobil üreticilerinden daha değerli hale getirdi.

Tesla’nın 2020’deki hisse senedi artışına rağmen, Apple’ın piyasa değeri hala Tesla’nınkinden yaklaşık 3,7 kat daha büyük.

Apple’ın otomotiv sektörüne girme olasılığı yeni değil. Şirket, birkaç yıl önce, önemli barikatlara çarptıktan sonra bu hırslarından vazgeçtiği bildirilmeden önce, otomotiv teknolojisi üzerinde sessizce çalıştı.

Bu sefer Apple bir batarya atılımını gerçekleştirdi ve devasa mali kaynaklarını elektrikli otomobilleri uygun fiyatla yapmak için kullanabileceğine inanıyor.

 

Analistler henüz ikna olmadı. Evercore ISI analisti Chris McNally yaptığı bir araştırma notunda şüpheciliğin garanti edildiğini ve Apple’ın kendi arabasını yapmak için tam kapsamlı bir plan yerine geliştirilmekte olan bir teknoloji “denemesine” girmesinin daha muhtemel olduğunu söyledi.

Ancak teknoloji devi bir araba yapmaya karar verirse, sözleşmeli üretici Magna International ile bir üretim anlaşması imzalaması gerektiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu