Yazılım

Windows 10’da Ekran Görüntüsü Nasıl Kaydedilir?

 

Geçtiğimiz günlerde gelen yeni Windows 10 güncelleme paketi pek çok kullanıcıyı zor durumda bırakmıştı. Bunun sebebi ise bu paketin tam 8 GB büyüklüğünde olması ve yüklenmesinin zorunlu tutulmasıydı. Bu yüzden yüklemeyi iptal eden insanlar en sonunda 8 GB’lık bu dosyayı yüklemek zorunda kaldılar. Bu bakımdan Windows 10 pek çok kullanıcının Windows 8 dönmesine dahi sebep oldu. Ancak Windows 10’un şu ana kadar çıkmış en gelişmiş Windows olduğunu ve içerisinde daha önceki sürümlerde olmayan birçok özellik olduğunu da unutmamak gerek. Bu özelliklerden bir tanesi de Windows 10 Ekran görüntüsü kaydetme aracı.

Windows 10 Ekran Görüntüsü Yakalama

Birçok kullanıcı tarafından bilinmese de Windows 10 kendi dahili ekran kaydedicisine sahip. Kullanması ise oldukça basit. Bu uygulamayı bulmak için Windows 10 arama kısmına “Xbox” yazın. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra Windows + G tuş kombinasyonuna klavyeden basın ve “Evet, bu bir oyundur” seçeneğini seçin.

Oyunları Nasıl Video Olarak Kaydederim?

Bundan sonraki işlem ise kaydı başlatmak için “Kayıt Başlat” düğmesine tıklamanız. Kayıt işlemini bitirmek için ise Windows + Alt + R tuş kombinasyonunu kullanabilirsiniz. Kayıt bitirildiği anda videolarınız MP4 formatında Videolar / Yakalanan Görüntüler klasörü altına kaydedilecektir. Kaydedicinin ayarlarını kendi isteğinize göre uygulamanın ayarlar kısmından optimize edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu