Yazılım

VPN Nedir?

VPN Nedir?

 

VPN, Sanal Özel Ağ’ın kısaltmasıdır. Genelde internetin yavaş olduğu zamanlarda kullanılan VPN, farklı bir ağdan farklı bir noktada internete bağlanmanızı sağlar. Bir VPN sizi başka bir noktadan internete bağlayabilir, böylece konumunuzun yavaşlığını ortadan kaldırabilirsiniz. Android ve iOS uygulama marketlerinde çeşitli programlar ve yazılımlar mevcuttur.

VPN programlarını indirdikten sonra basit kurulumlar yaparak ve bölgenizdeki teknik arızaları veya yavaşlamaları ortadan kaldırarak başka bir noktadan İnternet’e bağlanabilirsiniz. İndirilen VPN programı kurulduktan sonra bağlantı kurulmak istenen bölge seçimi yeterli olmaktadır. Bu sayede Türkiye’nin veya dünyanın başka bir noktasından İnternet’e bağlanacak ve bölgenizdeki teknik hatayı düzeltebileceksiniz. İnternet tarama hızınız, bağlı olduğunuz noktanın hızı ile direkt olarak hızlanacaktır.

En Hızlı VPN Hangisi?

Tüm dünyada kullanılan ve halen birçok güvenlik açığı bulunan internet, arz ve talebe bağlı olarak çeşitli teknolojilerin gelişmesine öncülük etmiştir. Özellikle son 10 yılda internet teknolojileri inanılmaz derecede gelişti. Bu gelişmelerin getirdiği en büyük yeniliklerden biri de halk arasında bilindiği üzere “sanal özel ağ” ya da VPN’dir.

Gizliliğe önem veren kullanıcıların özellikle tercih ettiği VPN teknolojisi, birden fazla ağa uzaktan bağlanmayı sağlar. İnternet’e bağlı cihazın IP adresini gizleyen sistem, genellikle başka bir ülkedeki bir sunucuya bağlanır ve onun IP adresini o ülkeninkiyle değiştirir. Bu, kullanıcının kendi ülkesinde yasaklanmış web sitelerine erişmesini sağlar.

En Büyük Problem Hız

İşlemden sonra kilometrelerce uzaktaki ülkenin sunucusuna bağlanacaksınız. Bu, internet bağlantınızı büyük ölçüde yavaşlatacaktır. Sunucuya, ülkeye ve VPN uygulamasına bağlı olarak hız oldukça değişken olabilir. Hatta aynı uygulamadan farklı lokasyonlara bağlanmak bile internet hızınızı doğrudan etkileyebilir. Peki, bu sorunu çözmenin kolay bir yolu var mı? Elbette var.

En Hızlı VPN Hangisi?

Private Internet Access VPN

45 ülke, 64 Mbps dowloand (indirme) ve 59 Mbps hız.

Tunnel Bear

46 ülke, 42 Mbps dowloand (indirme) ve 40 Mbps yükleme hız.

Norton WiFi

29 ülke, 33 Mbps dowloand (indirme) ve 27 Mbps hız.

IP Vanish

52 ülke, 22 Mbps dowloand (indirme) ve 7 Mbps hız.

TorGuard

50+ ülke, 17 Mbpsdowloand (indirme) ve 22 Mbps hız.

PureVPN

76 ülke, 15 Mbps dowloand (indirme) ve 8 Mbps yükleme hızı

NordVPN

57 ülke, 8 Mbps dowloand (indirme) ve 30 Mbps  hız.

Keep Solid

94 ülke, 5 Mbps dowloand (indirme) ve 42 Mbps hız.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu