Teknoloji

UL Benchmark, Özellik Testi ile 3DMark’ı Güncelliyor

AMD Radeon RX 6000 Serisi grafik kartlarının 18 Kasım’da piyasaya sürülmesi, NVIDIA’nın gerçek zamanlı ışın izleme üzerindeki tekeline son verecek.

Oyuncular ilk kez ışın izleme özellikli bir grafik kartı satın alırken bir dizi GPU satıcısı seçeneğine sahip olacak.

Bugün, saf ışın izleme performansını ölçen yeni bir 3DMark özellik testi yayınlandır. AMD ve NVIDIA’nın en yeni grafik kartlarındaki özel ışın izleme donanımının performansını karşılaştırmak için 3DMark DirectX Raytracing özellik testini kullanabilirsiniz.

Gerçek zamanlı ışın izleme inanılmaz derecede zahmetlidir. En yeni grafik kartları, ışın izleme işlemleri için optimize edilmiş özel donanıma sahiptir.

GPU performansındaki gelişmelere rağmen, bir oyunun yalnızca ışın izlemeye güvenmesi için talepler hala çok yüksek oluyor. Bu nedenle oyunlar, geleneksel işleme tekniklerini tamamlamak için ışın izleme kullanır.

 

3DMark DirectX Raytracing özellik testi, ışın izleme performansını sınırlayıcı faktör yapmak için tasarlanmış.

Geleneksel işleme ile karşılaştırıldığında ışın izleme, ışığın bir kameranın diyafram açıklığıyla nasıl etkileşime girdiğini daha doğru bir şekilde modelleyebilir.

Bu özellik testinde, bir alan derinliği efektini simüle etmek için kamera ışınları, görüş alanı boyunca küçük rastgele ofsetlerle izlenir.

Kare hızı, her piksel için belirli sayıda örneği izlemek ve gölgelendirmek, sonuçları önceki örneklerle birleştirmek ve çıktıyı ekranda sunmak için geçen süre ile belirlenir.

Performansı ve görsel kaliteyi nasıl etkilediğini görmek için örnek sayısını değiştirebilirsiniz. İşleme çözünürlüğü 2560 × 1440’tır.

Testin sonucu, saniye başına kare cinsinden ortalama kare hızıdır. 3DMark teknik kılavuzunda test hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

3DMark DirectX Raytracing özellik testi, sahne içinde özgürce hareket etmenizi ve ekran görüntüsü almanızı sağlayan etkileşimli bir mod içeriyor.

Işın izlemeyi kullanarak farklı alan derinliği efektlerini keşfetmek için kameranın odak noktasını ve diyafram açıklığını kontrol edebilirsiniz.

Bu güncellemeyi google’dan aratarak indirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu