Teknoloji

Sanal Gerçeklikte Yeni Teknoloji

Sanal Gerçeklikte Yeni Teknoloji

Sanal Gerçeklikte Yeni Teknoloji ile Ağzınızı Hissetmeniz ve Kullanmanız Mümkün Oluyor! Yeni Teknoloji Heyecan Uyandırıyor

Yeni geliştirilen bir teknoloji ile artık sanal gerçeklikte kullanıcılar ağız ve dudaklarını hissedebilecek. Bu yeni teknoloji sayesinde sanal gerçeklikte öpüşmeniz bile imkânsız değil.

Sanal gerçeklik çok büyük ve ilgi çekici bir teknoloji. Her geçen gün bu teknolojiye olan ilgi büyüyor ve sanal gerçekliğin geleceği şekillendireceği düşünülüyor. Metaverse kavramı ile birlikte daha da ileri bir seviyeye ulaşan bu teknoloji, gerçek hayattaki pek çok şeyi sanal olarak deneyimleme fırsatı sunmaya devam ediyor.

Fakat sanal bir teknoloji olması nedeni ile birçok şeyin duyu organları tarafından algılanmaması da normaldir. Bilim insanların tarafından teni geliştirilen bir teknoloji sayesinde bu soruna bir çözüm bulunmuş olabilir. Yeni teknoloji ile sanal gerçeklikte öpüşmek de dahil olmak üzere pek çok şey hissedilebilir.

Sanal Gerçeklikte Hissetmek Mümkün

Future Interfaces Group bünyesindeki araştırmacılar tarafından yapılan bir çalışma ile sanal gerçeklikte hissetmenin mümkün olduğu saptandı. Yapılan çalışmalar sonucunda sanal gerçeklik ile kullanıcıların dudak, dil ve dişlerinde his meydana gelmesi sağlandı.

FIG bünyesinde yer alan araştırmacılar, belirtilen teknoloji için sanal gerçeklik için kullanılan başlıkta bazı değişimler yaptı. Bu değişimler ile akustik enerji verilmesi sağlandı. Sanal gerçeklik teknolojisi ve donanımları ile uyumlu olacak şekilde geliştirilen bu teknoloji sayesinde nabız, ağız çevresi ve içinde yönlendirilebiliyor. Bu teknoloji kullanılarak kullanıcıların kahve içmek, diş fırçalamak ve benzeri simüle edilmiş durumları deneyimleme fırsatı sunuldu.

Sanal Gerçeklikte His Deneyimi Son Derece Gerçek

Gizmodo tarafından sunulan bir raporda yeni sanal gerçeklik teknolojisine dair veriler sağlanıyor. Bu kapsamda geliştiriciler tarafından bu teknoloji ile sanal gerçeklikte öpüşme deneyimi sağlanabileceği ifade ediliyor.

FIG tarafından ekipmanı denemesi için bazı katılımcılara fırsat verildi. Bu kapsamda kullanıcılar tarafından aktarılan deneyimlerin son derece gerçekçi olduğu görülüyor. Hatta bir kullanıcının ağzındaki örümceği tokatlamaya çalışacak kadar gerçekçi bir hissiyat elde ettiği ifade edildi. Bu araştırma ve çalışmalar, sanal gerçekliğin gerçek hayata ne kadar yakın bir konuma geldiğini gösteriyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu