Otomobil

Türkiye’de Kullanılan Elektrikli Araçlar

Türkiye'de Kullanılan Elektrikli Araçlar

 

Geçtiğimiz yıl Türkiye’de piyasaya çıkan Togg elektrikli arabadan sonra akıllara ‘Türkiye’de daha önce elektrikli araç yok muydu?’ sorusu takıldı kaldı. Türkiye’de önceden de ve hala günümüzde de olmakla birlikte farklı markaların elektrikli arabaları mevcuttur. Togg’un bu elektrikli araçlardan farkı ise yerli ve milli olmasındandır.

Türkiye’de Olan Elektrikli Araçlar ve Markaları

Togg

27 Aralık 2019 yılında ilk gösterimini yaparak hem yerli otomobil olma özelliği hem de özel tasarımı ile çok konuşuldu. Togg, elektrikli bir araç olmasının yanı sıra motor olmadan kullanılan bir araçtır. Bilindiği üzere piyasadaki elektrikli araçlar, elektrikli olmasının yanı sıra bir de hibrit motor bulundururlar. Togg’u bu arabalardan ayıran özelliği de hibrit motor bulundurmamasıdır. Togg, kat edeceği 300-500 km yolu ile de otomobil sektörünün de standartlarını rahatlıkla karşılayabilmektedir.

Jaguar I-Pace

Jaguar’ın Model X’e karşı piyasaya sunduğu ve tamamen elektrikli olan Jaguar, SUV modeli ile I-Pace, tek şarj ile 470 km yol gidebilmektedir. 400 hp motor gücüne sahip olan Jaguar I-Pace, 0’dan 100 km hıza ise 4.8 saniye de ulaşabiliyor.

BMW i3 ve BMW i3s

Küreselleşmiş dünyada çıkarılmış olan markaların ilk elektrikli otomobili diyebileceğimiz BMW i3 ve BMW 13s’ler ülkemizde satılmakta olan sınırlı elektrikli otomobillerden biridir. BMW i3, 170 hp motor gücüne sahip ve 0’dan 100’e 7.3 saniyede ulaşabilmekteyken, BMW i3s, 184 hp motor gücüne sahip olup 0’dan 100’e 6.9 saniyede ulaşabilmektedir. Bu arabalar, tek şarj ile 260 km yol kat edebilmektedir.

Renault Zoe

Türkiye’de satılan elektrikli araçların bir diğeri de Renault Zoe’dur. Renault Zoe, ufak ve çekirdek aileler için en uygun elektrikli otomobillerdendir. Saatte maksimum 135 km hıza ulaşabiliyor ve 0’dan 100 km hıza 13.2 saniyede çıkabiliyor. Renault Zoe firmasının resmi verisine göre; kışın 200 km, yazın ise 300 km seviyesinde yol yapabiliyor.

Renault Twizy

Renault markasının Türkiye’de satışa sunduğu bir diğer araba modeli de Twizy’dir. Oldukça ufak olan bu araba şehir içi kullanım da oldukça kullanışlıdır. 0’dan 45 km hıza 6.1 saniyede ulaşabilmektedir.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu